18. 01. 2020 07:00 | IRVINE/tvnoviny.sk

Ľuďom s Alzheimerom svitá nádej. Vzniku zákernej choroby má zábraniť očkovanie

Táto choroba má na svedomí dve tretiny prípadov demencie a dnes s ňou žije asi 33 miliónov ľudí po celom svete.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Monkey Business Images/shutterstock.com

Prelomový objav v boji proti Alzheimerovej chorobe. Lekári z Kalifornskej univerzity v spolupráci s austrálskymi vedcami vyvinuli vakcínu, ktorá môže zabrániť vzniku tohto zákerného ochorenia.

Nová očkovacia látka cieli na dve molekuly, ktoré sa podieľajú na vzniku Alzheimera. Počas uplynulých rokov neprešlo finálnymi klinickými testami hneď niekoľko nádejných liekov. Nová vakcína tak sľubuje prelom v boji s jedným z najrozšírenejších mozgových ochorení.

„Alzheimer je pre súčasný svet ako epidémia, ale dokážeme ju zastaviť," tvrdí neurológ Tolar. Diagnostikovanie tejto choroby je zložité, keďže nie je známa prevencia a zatiaľ je nevyliečiteľná.

Táto choroba má na svedomí dve tretiny prípadov demencie a dnes s ňou žije asi 33 miliónov ľudí po celom svete. Podľa prognóz Svetovej zdravotníckej organizácie bude Alzheimerom v roku 2030 trpieť 50 miliónov a do roku 2050 stúpne ich počet na 90 miliónov ľudí.

Lekársky tím z Kalifornskej univerzity v americkom Irvine zmobilizoval proti Alzheimerovi imunitný systém pacientov. V spolupráci s vedcami z austrálskej Flindersovej univerzity vyvinuli vakcínu, ktorá útočí hneď na dvoch frontoch. Výsledky štúdie, v ktorej vakcína zabránila prepuknutiu choroby u myší, zverejnil lekársky časopis Alzheimer's Research & Therapy. Klinické štúdie na pacientoch by mohli podľa Nikolaia Petrovskyho z Flindersovej univerzity začať do dvoch rokov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy