24. 01. 2020 09:00 | BRATISLAVA/PR článok

Ako sa vyzbrojiť proti burine?

Prinášame vám prehľad produktov, ktoré by ste si mali v blízkej dobe zaobstarať.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: welcomia/shutterstock.com

Počas zimných sviatkov ste si neoddýchli len vy, no cez zimu odpočívala aj vaša záhrada. Ako sa pripraviť na novoročnú sezónu a nič nezanedbať? Prinášame vám prehľad produktov, ktoré by ste si mali v blízkej dobe zaobstarať.

Vaša záhrada potrebuje nepretržitú ochranu a rovnako si to vyžaduje aj dlhodobo udržiavaný trávnik. Záhradkári sú často zúfalí. Len nedávno sa zbavili škodcov a buriny a o pár dní majú ten istý problém. Riešenie prinášajú adekvátne zvolené postreky. Či už potrebujete postrek na vošky alebo ten na burinu, je potrebné vedieť, ako ho správne použiť.

Aplikovanie postrekov je účinný spôsob, ako sa starať o ochranu a vitalitu vašich rastlín. Pred samotným postrekom je nevyhnutné prečítať si pokyny priamo na danom prípravku a dôležité je vedieť, za akých okolností spĺňa postrek svoj účel. Pri výbere toho správneho by ste mali uprednostniť nielen jeho kvalitu, ale aj účinok ochrany či dĺžku pôsobenia.

Poznáte delenie postrekov?

Viete, ktorý postrek má aké využitie? V súčasnosti poznáme tri hlavné kategórie. Kým insekticídy sú účinným riešením proti výskytu hmyzu, fungicídy vám zaručia spoľahlivú ochranu rastlín pred hubami alebo plesňou. Na úplné zlikvidovanie buriny slúžia zase herbicídy.

Pri takomto počasí postrekovanie nemá zmysel

Pri vysokých teplotách by ste nemali postrekovať vašu záhradu z dôvodu možného zníženia účinku postreku. Celkovo sa neodporúča postrekovať ani pri vetre. Mohli by ste totiž zvýšiť riziko zásahu aj iných rastlín a tie zrovna nemusia dobre znášať konkrétne určený postrek. Po daždi alebo hmle nemá postrekovanie vôbec zmysel, nakoľko taký postrek na burinu v zemiakoch by ste museli aplikovať znova a znova, čím by ste zbytočne strácali čas.

Účinná doba nie je to isté ako ochranná

Ochranná lehota značí minimálny počet dní odo dňa, kedy ste postrekovali až do konečného dňa možného zberu vašej úrody. Účinnosť doby zase znamená, koľko jednotlivá várka aplikovaného postreku vydrží. Pokiaľ ide o dlhodobý problém, po uplynutí účinnosti postrekujte opäť. Zvýšite tak celkovú účinnosť ochrany.

Dnešná ponuka prípravkov, ktoré zabezpečia ochranu trávnika alebo záhrady a zaručia vitalitu vašich rastlín, je natoľko rozmanitá, že existuje mnoho konkrétnych druhov špecializovaných postrekov. Postrek na burinu v trávniku určite oceníte a problém nebudete mať ani pri hľadaní postreku pri konkrétnom type škodca, akými sú napríklad vošky. Stačí si len vybrať ten správny.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy