24. 01. 2020 06:00 | BRATISLAVA/zg

Ak sa pri konflikte nechcete zraňovať, doprajte druhej strane určitú mieru nadradenosti

Podľa odborníka je isté, že vyhráte.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: nd3000/shutterstock.com

V minulom diele sme sa venovali komplexu menejcennosti, v tom dnešnom vám psychológ Robert Krause vysvetlí komunikačnú štruktúru, aby ste v živote nebojovali s druhými ľuďmi.

Tvrdí, že konflikty sú dobré, pretože napĺňajú naše potreby. Hneď ako však začnete s druhou stranou bojovať, tak neriešite konflikt, ale bojujete o to, aby ste sa cítili v nadradenom pocite.

Krause ako príklad uviedol rozhodnutie páru, ktorý má spoločne večerať o šiestej. Na začiatku komunikácie boli obaja v tom istom emočnom stave. Žena všetko pripravila, o päť minút majú spolu večerať, ale manžel stále neprišiel. "V tom momente sa začína cítiť nepríjemne, môže prežívať pocit neistoty, strach z toho, kde je manžel, ale mnohokrát má pocit menejcennosti," vysvetlil odborník.

Možno ste aj vy zažili podobnú situáciu. Manžel prišiel domov, milo sa pozdravil, ale polovička iba sucho oznámila, že už večerala. Podľa Krauseho ide žena v tomto momente do pocitov nadradenosti a muž, na pomyselnej línii, padá do pocitu menejcennosti.

"Každý z nás túži po moci. Muž môže odvrknúť vetou - Vieš, moja zlatá, niekto musí aj pracovať, ja nemám čas celý deň iba sedieť. A v tejto chvíli sa začína tzv. komunikačný ping-pong, kde sa strieda pocit menej cennosti s pocitom nadradenosti," vysvetlil psychológ.

Môže sa však stať, že žena počas ping-pong komunikácie urazí manžela a povie mu, že je ako jeho otec. "Ľudia nedokážu ustáť pocity menejcennosti, nevedia komunikovať o tom, čo je pre nich dôležité a zraňujú sa. Ak dokážete ustáť pocit menejcennosti, mali by ste dopriať človeku určitú mieru nadradenosti. A vtedy vyhráte," dodal Krause.

A prečo ľudia, ktorí prežívajú strach, sa mnohokrát hnevajú na druhú stranu? Odpoveď nájdete vo videu.

 
 

Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú, a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom na Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér - Ellie a Lori.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy