28. 01. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Chcete sa zbaviť večerného apetítu? Potrebujete na to minimálne mesiac trpezlivosti

Existujú však potraviny, ktoré vám zaženú hlad. Jednu z nich dokonca využívali aj naše babičky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Evgeny Atamanenko /shutterstock.com

Netreba asi vôbec pripomínať, že vyvážený jedálny lístok bohatý na živiny, ovocie a zeleninu je základom pre zdravý životný štýl. Málokto sa však dokáže udržať a nedať si občas nejakú tú maškrtu. Ak sa udržíte "na uzde" po celý deň, možno vás chuť na maškrtu prepadne večer alebo v noci. Máme pre vás pár rád, ako zabrániť večernému prejedaniu a pár tipov, čo si dať, ak vás vlčí hlad naozaj dobehne.

Austrálsky program na chudnutie The Healthy Mummy sa zameriava práve na večerné prejedanie a ponúka nielen tipy, ako sa podobných zlozvykov zbaviť, ale radí aj, aké zdravé produkty by ste mali jesť, keď už vás prepadne chuť na sladké.

"Prerušenie podobného návyku môže trvať minimálne 28 dní. Ak budete naše tipy praktizovať každý deň minimálne štyri týždne, je veľmi pravdepodobné, že sa ho zbavíte navždy," tvrdia odborníci z programu.

Základom je podľa nich bohatá večera na zeleninu, bielkoviny alebo celozrnná jedlá. Ak si doprajete ľahšiu večeru, dajte si po nej napr. ešte malý ovocný šalát s nízkotučným jogurtom. Tieto jedlá vás nielenže zasýtia na dlhšiu dobu, ale tiež zmiernia následné večerné chute.

TIP: Kedy by sme mali najneskôr večerať? Bukovský vám poradí

Ďalším trikom, ako sa podobných návalov hladu zbaviť, je podľa niektorých načasovanie čistenie zubov krátko po dojedení večere. "Majte na pamäti, že ste už jedli a vaše telo je plné. Vaša myseľ sa s vami len hrá na to, že máte hlad," cituje server Daily Mail portal novinky.cz.

Ak oklamanie vášho mozgu nepomôže, dajte si pár zmrznutých bobúľ hrozna alebo malín. Pomôcť môže tiež šálka teplého čaju alebo naopak poháre studenej vody s citrónom. "Každopádne sa uistite, že doma nemáte žiadne nezdravé potraviny a maškrty, aby vás nepokúšali," dodávajú odborníci.

Toto si doprajte pred zaspaním

Nutričná ​​poradkyňa Susie Burrellová radí, že si pokojne môžete dať pred spaním potraviny a nápoje, a to banány, mlieko, oriešky alebo bylinkový čaj.

"Banány sú okrem iného veľmi bohaté tiež na draslík a horčík, živiny, ktoré sa priamo podieľajú na relaxáciu svalov," dodáva.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Lu Mikhaylova/shutterstock.com
 

Šálka teplého mlieka - je to osvedčená rada našich babičiek; V mlieku je aminokyselina tryptofán, ktorá je základná látka pre tvorbu serotonínu v tele. "Serotonín upokojuje telo a pomáha prirodzene vyvolať spánok," opísala výhody odborníčka.

Čomu sa pred spaním vyhnúť

Tmavá čokoláda - obsahuje kofeín, teda pôsobí ako stimulant;

Zmrzlina - je bohatá na pridaný cukor a tuky, ktoré pôsobia na mozog tiež ako stimulant;

Alkohol - bez ohľadu na druh zhoršuje kvalitu spánku;

Slané jedlá - pre nadmieru soli opäť zhoršujú kvalitu spánku;VIAC Z My ženy