30. 01. 2020 06:00 | LEVICE/TV Markíza

Chrípková sezóna: Toto odporúča lekár tehotným ženám

U tehotných žien sú väčšinou lekári pri voľbe a predpisovaní liekov opatrní. Niekedy sú však aj antibiotiká nevyhnutné.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Prechladnutie či chrípka, všade okolo chorí ľudia. Komu je zle, ide k lekárovi a ten mu predpíše lieky. Čo však tehotné ženy? A sú pre ne vôbec vhodné dostupné lieky a antibiotiká? Pýtali sme sa lekára aj tehotných žien.

Aj bežný človek má čo robiť, keď ho chytí silný kašeľ. No pre tehotnú ženu je to pohroma. "Tým, že sa napína brušné svalstvo, sa v podstate napína maternica a tým vlastne tá tehotná trpí subjektívne trošku viac ako bežná žena," vysvetlil primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Leviciach Gabriel Mančík.

U tehotných žien sú väčšinou lekári pri voľbe a predpisovaní liekov opatrní. Platí to nielen pri antibiotikách, ale aj pri ostatných liekoch, ktoré bežne užívame napríklad pri prechladnutí.

"Najideálnejšie je, samozrejme, v týchto prvých troch mesiacoch neužívať žiadne lieky. Možnože nejaké vitamíny," pokračoval Gabriel Mančík.

Niekedy sú však aj antibiotiká nevyhnutné. Napríklad, keď ochorenie skomplikuje zápal priedušiek, pľúc či mandlí.

Na lieky pozor aj počas dojčenia. Osvedčené bylinky a čajové zmesi z lekárne by podľa gynekológa tehotným ani dojčiacim ženám nemali škodiť.

Tehotným ženám lekár však neodporúča nič, čo prekrvuje organizmus. "Takže zázvor je nevhodný, škoricu a všetky aromatické bylinky ako levanduľa a šalvia vylúčiť," reagovala bylinkárka a liečiteľka Zdenka Levická.

Aj pri bylinkách je však najlepšie poradiť sa s lekárom či lekárnikom.

Pozrite si reportáž Karola Mindáka.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy