29. 02. 2020 07:00 | BRATISLAVA/TASR

Lieky na chrípku nesmú užívať deti a tínedžeri v istom veku

Je potrebné dávať si pozor aj na kombináciu nápoja na prechladnutie s liekom proti horúčke.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com/Tomsickova Tatyana

Pri kúpe liekov na chrípku a prechladnutie nie je vhodné rozhodovať sa len na základe reklamy alebo odporúčania známych. Dôležité je riadiť sa pokynmi v príbalovom letáku a radami lekárnika. Upozorňujú na to odborníci z Asociácie na ochranu práv pacientov na webovej stránke projektu Lieky s rozumom.

"Nikdy neprekračujte odporúčané denné množstvo a dodržiavajte odstup medzi jednotlivými dávkami. Lieky na chrípku a prechladnutie nepodávajte osobám mladším ako 15 rokov a neužívajte ich ani v období tehotenstva či dojčenia. Pokiaľ vaše zdravotné ťažkosti neustúpia do piatich dní, obráťte sa na svojho lekára," hovorí prezidentka asociácie Mária Lévyová.

Pacient by si tiež mal všímať zloženie lieku

Základ liekov na chrípku a prechladnutie tvoria liečivá paracetamol alebo ibuprofén, ktoré tíšia bolesť a znižujú horúčku. Tieto účinné látky však nie sú vhodné pre každého. Napríklad pacienti s ochorením pečene by sa mali vyhnúť liekom s obsahom paracetamolu a ibuprofén nie je vhodný pre ľudí so závažným srdcovým zlyhávaním.

Horúce nápoje na chrípku a prechladnutie zase obsahujú cukor, diabetici by preto mali uprednostniť tabletkovú formu. Niektoré tablety na chrípku a prechladnutie obsahujú kofeín, ktorého úlohou je potlačiť únavu. Pacienti s ochorením srdca a vysokým krvným tlakom by sa pred ich užívaním mali poradiť so svojim lekárom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shuttertock.com
 

"Ak vás trápi aj kašeľ, treba si všímať, či dané liečivo pôsobí na tlmenie suchého dráždivého kašľa alebo podporuje vykašliavanie pri zvýšenom zahlienení. Ak by ste siahli po opačnom účinku, výsledkom by bolo pravdepodobne len zhoršenie vášho kašľa," varuje Lévyová.

Lieky na chrípku a prechladnutie tiež nie je vhodné kombinovať s ďalšími liekmi na potlačenie príznakov týchto ochorení. "Nevhodnou kombináciou liekov si môžete nevedomky zvýšiť dávku toho istého liečiva, ktoré vám nielenže neprinesie výraznejšiu úľavu od príznakov či skoršie uzdravenie, ale zapríčiní zbytočné nežiaduce účinky či zhoršenie stavu," vysvetlila prezidentka.

TIP: Začnite jesť týcho päť potravín a choroby sa vám vyhnú oblúkom. Hlavne chrípka

Rizikovou kombináciou je zároveň užiť horúci nápoj na chrípku a prechladnutie s obsahom paracetamolu a liek na horúčku a bolesť s paracetamolom. Pri nadmernom užití tohto liečiva hrozí podľa odborníkov až zlyhanie pečene.

Prezidentka AOPP zároveň pripomína, že lieky na chrípku a prechladnutie neliečia samotné ochorenie, ale tlmia jeho príznaky. "Dôležité je preto nečakať zázračné vyliečenie a dopriať telu dostatok spánku a oddychu, zvýšený prísun vitamínov, dostatok tekutín a čas na zotavenie," hovorí.

Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, určila Svetová zdravotnícka organizácia. Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy