08. 03. 2020 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Pri darovaní kvetov musíte myslieť na adresátku, dôležitá je aj farba

Podľa odborníka na etiketu prešľap neurobíte ani črepníkovým, ale majte na zreteli pravidlá.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Roman Samborskyi/shutterstock.com

Aký Mám Dať Žene kvet? Túto otázku si dnes teraz kladie asi veľa mužov, keďže máme sviatok všetkých žien - MDŽ. Svoju úctu, rešpekt, vďaku, náklonnosť i lásku k nežnejšiemu pohlaviu môžeme najlepšie prejaviť práve kvetom.

Ale aký je vhodný pre dámu v rokoch a aký pre mladé slečny? Oslovili sme odborníka na komunikáciu, protokol a etiketu Mareka Trubača, ktorý má pre vás pár rád, aby ste sa v kvetinárstve nestratili. A to nielen pre sviatok MDŽ.

Rezané alebo črepníkové?

Najrozšírenejším darčekom pre ženu na MDŽ sú rezané kvety. Kým v minulosti „fičali" červené karafiáty alebo klinčeky, dnes máme neobmedzenú škálu kvetov.

„V ostatnom období však rastie záujem aj o kvetinové boxy a črepníkové kvety. Nepotrebujú vázu a radosť z nich môže mať ich nová majiteľka aj niekoľko týždňov napr. ak sú v boxe alebo aj niekoľko rokov práve v črepníku. Aj tu však treba byť obozretný a nechať si radšej poradiť od kvetinára," vysvetlil Trubač.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Stivog/shutterstock.com
 

Za vhodný výber označil orchidey, ktoré vydržia kvitnúť dlhé týždne a nepotrebujú takmer žiadnu starostlivosť. Kvety v črepníkoch a izbové rastliny spravidla darujeme rodine a blízkym osobám. Pre ostatné ženy za vhodnejšie považuje vybrať rezané kvety.

Veľké faux pas - kvety v papieri

Etiketa darovania kvetov nie je veľmi zložitá, no jedno pravidlo, ako radí Trubač, si treba navždy zapamätať. Nech sú kvety akokoľvek starostlivo a možno i esteticky zabalené, pri odovzdávaní treba kyticu rozbaliť a papier alebo celofán odstrániť.

Prečítajte si aj: Ruka vo vrecku, bozk a živé kytice. Protokolistka hovorí, čo lídrom v paláci vyšlo a čo nie

Tvrdí, že rovnako nie je správne darovať kvety s krátkou stonkou. Nielenže sa zle držia v ruke, ale sa aj ťažko pokladajú do vázy.

Odborník na etiketu za dôležité považuje aj správne držanie kvetov. Veľa ľudí kyticu odovzdáva tak, ako si ju prinesie z kvetinárstva, teda kvetmi nadol. Treba si však zapamätať, že tú treba držať vo vzpriamenej polohe.

Počet do desať má byť vždy nepárny

Aj počtom darovaných kvetov si môžeme vyrobiť hanbu. Platí pravidlo, že do desať kusov používame do kytíc nepárny počet kvetov. Od desať už môže byť ich počet aj párny.

„Samozrejme, ak chceme počtom kvetov konkrétne naznačiť nejaké číslo výročia sobáša a je párne, môžeme urobiť pri tejto symbolike výnimku a žene darovať napríklad aj osem ruží. Inak sa párne počty kvetov do desať kusov dávajú len zosnulým pri pohreboch," zdôraznil Trubač.

Farbou poviete veľa

Trubač vysvetlil, že Medzinárodný deň žien nie sú narodeniny, ani promócie a preto si netreba lámať hlavu s nákladnou a okázalou kyticou.

Radí, že pre mladé i staršie ženy je výborným darčekom kvetinový box zložený z troch, piatich alebo siedmich kvetov s pastelovými farbami alebo malá jarná kytica kombinovaná s tulipánmi, narcismi, či hyacintmi.

Odborník na komunikáciu, protokol a etiketu Marek Trubač.
Odborník na komunikáciu, protokol a etiketu Marek Trubač. Foto: prezidentconsulting.sk
 

A aké kvety teda darovať? Podľa Trubača biela farba kvetov je spájaná s čistotou, nevinnosťou, úctou a pokorou. Žltá je zase farbou šťastia, priateľstva a nového začiatku.

Oranžovou môžeme naznačiť nadšenie, spokojnosť a chuť do života. Ružová je spájaná s mladosťou, krehkosťou a nevinnosťou. Červenou prejavujeme lásku, vášeň, krásu i odvahu. Modrá je symbolom mieru, otvorenosti a pokoja, ale aj vernosti. Fialové kvety evokujú hrdosť, vznešenosť a úspech. Zelená farba patrí zdraviu, mladosti a prírode.

Určite nie je jedno, komu, aké kvety a pri ktorej príležitosti darujeme. MDŽ je síce univerzálny sviatok, no pri výbere kvetov, farieb a typov kytíc by sme mali dbať na odporúčania kvetinovej etikety.

Pre moju lásku

Najvhodnejší kvet pre zamilovaných je nesporne červená ruža. Symbolizuje krásu, vášeň a hlbokú lásku. Či už darujeme len jednu „ružičku" bez výzdoby, alebo kyticu 30 ruží, dávame nimi najavo svoju náklonnosť a lásku. V súčasnosti sú okrem kytíc stále viac populárne tzv. boxy. Teda ruže nakrátko narezané a umiestnené v ozdobných škatuliach.

Mladým ženám

Tým vyberáme pestré, romantické a voňavé kytice. V období nastupujúcej jari sú vhodné aj kytičky čerstvých jarných tulipánov rôznych farieb napr. žltá, ružová, oranžová alebo mix jarných kvetov ako begónie, magnólie, či konvalinky.

Mame

Kytica z bielych alebo purpurových ruží. Kvetinové boxy z ruží, či mixovaných kvetov. Výborným darčekom k MDŽ sú i izbové rastliny v črepníkoch. Ale pozor, mali by ste sa vyhýbať svokriným jazykom a kaktusom. Ak už ste zvolili črepníkové, vhodné sú najmä kvitnúce izbové kvetiny.

Pre staršie dámy

Vhodné sú rezané kvety tlmených farieb a konzervatívnejšieho tvaru (ruža, ľalia, gerbera). Ak chceme vybrať kvet v črepníku, tak orchideu. Rovnako sú vhodné aj boxy a črepníkové kvety, dodáva Trubač.


VIAC Z My ženy