18. 03. 2020 06:00 | BRATISLAVA/rd

Čo sa viac hodí do špajze a čo zamraziť? Tieto potraviny vám vydržia aj v zlých časoch

Hoci kompetentní už dlhší čas vyzývajú ľudí, aby nepodliehali panike, nie všetci si tieto rady zobrali k srdcu.

Potravinový balíček (ilustračná snímka)
Potravinový balíček (ilustračná snímka) Foto: TASR

Súčasná nepriaznivá celospoločenská situácia, ktorú zapríčinil nový koronavírus, ovplyvňuje aj dianie v potravinách či supermarketoch.

Hoci kompetentní už dlhší čas vyzývajú ľudí, aby nepodliehali panike, nie všetci si tieto rady zobrali k srdcu.

Ak už patríte medzi tých, ktorí nič nechcú nechať na náhodu, máme pre vás zopár dobrých rád, a síce potravín, ktoré sa vám nepokazia ani v náročnejších časoch. Pozrime sa teda, čo je vhodné uskladniť v špajzi a čo dať do mrazničky.

do špajze:

Výhodou týchto potravín je v prvom rade dlhá životnosť. Ďalšou nespornou výhodou je široké spektrum použitia. Strukoviny sa dajú kombinovať či už s cestovinami, duseným mäsom alebo sú základnou zložkou polievok. Netreba zabúdať na množstvo bielkovín.

Konzervovaný tuniak či losos obsahujú vysoký obsah a omega-3 mastných kyselín, zdravšie formy masla ponúkajú zdravé tuky a veľkú paletu využitia od sušienok či pečiva až po jablko či banán.

Celozrnné cestoviny či hnedá ryža okrem množstva zdravých látok potešia možnosťou kombinovať ich s rozličnou zeleninou. Variovať sa takisto dá aj s kašami, ku ktorým sa hodí obrovský počet príloh.

Určite nie je na škodu zaobstarať si aj konzervované ovocie či zeleninu bez pridaného cukru. Tu však pred použitím nemožno zabudnúť na dôkladné umytie, aby sme eliminovali veľké množstvo sodíka.

Železo, vlákniny či antioxidanty. Tým všetkým sa môže pochváliť sušené ovocie, napríklad slivky, broskyne, figy či hrozno. K nim sa ideálne hodia vlašské orechy, arašidy, mandle, kešu či pistácie, obzvlášť obľúbenou je kombinácia so slnečnicovými či tekvicovými semienkami.

Aby to však nebolo len o úplne zdravom životnom štýle, tak je vhodné kúpiť si do špajze aj popcorn či čokoládu, najlepšie horkú.

fazuľa a strukoviny (cícer, šošovica)
konzervované ryby
orechové a slnečnicové maslo

celozrnné a fazuľové cestoviny, quinoa a hnedá ryža
kaša

cereálie s vysokým obsahom vlákniny
konzervované ovocie a zelenina

sušené ovocie, popcorn a čokoláda
voda, krabicové mlieko a káva

do mrazničky:

chlieb, mäso a morské plody

Ich trvanlivosť sa počíta na niekoľko mesiacov a nijako nestrácajú živočíšne bielkoviny. Najmä pečivo je často vítaným „objavom". Za zmienku ešte stoja jogurty. Ak ich chcete dať do mrazničky, urobte to len v prípade, ak by ste ho chceli použiť trebárs do smoothie nápojov. Zo syrov sa odporúča zamraziť len strúhaný. Eventuálne nie je zlou alternatívou ani tvrdý syr, ten však môže zostať v mrazničke len niekoľko týždňov.

zelenina a ovocie

Sem by sme mohli zaradiť jahody, čučoriedky či broskyne, ktoré sa nám zídu napríklad do smoothie. Špenát, brokolica, mrkva, karfiol či špargľa sú vhodnými doplnkami k cestovinám či ryže.

Niektoré štúdie hovoria, že aj mrazené ovocie alebo zelenina nijako nestrácajú na vitamínoch, ba možno ich v sebe majú aj viac.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy