29. 03. 2020 07:00 | ŽILINA/TV Markíza

Rúško sa stalo našim každodenným partnerom. Ako sa oň starať?

Pravidlá sú úplne jednoduché, musí byť však z bavlny.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Bez rúška už na ulicu nesmieme. Chráni nás pred možnou nákazou koronavírusu, no nedýchame v ňom prirodzene. Stalo sa našou každodennou súčasťou. Preto by sme ho mali vedieť aj správne používať a starať sa oň.

Rúško nás chráni pred vdýchnutím kvapôčok nákazy, ľudí okolo zasa pred našimi biologickými tekutinami. Tie ale keď nejdú von, hromadia sa nám na rúšku.

„Všetky sliny a pľujete a máte osídlené bakteriálnou flórou nos, aj možnože horné cesty dýchacie a ľahká viróza alebo niečo a vy vlastne do toho dýchate a kašlete, kýchate a potom to naspäť vdychujete," vysvetlila primárka pľúcneho oddelenia žilinskej nemocnice Anna Tatarková.

Ak ideme iba raz za deň medzi ľudí, stačí nám jedno rúško. Ak ideme do práce, kdekoľvek na dlhšie medzi ľudí, mali by sme použiť rúšok viac. Jednorazové rúška by sme mali pri každom zvlhnutí zahodiť a tie platené zas vymieňať.

„Pranie v práčke pri 60 stupňoch s bežne dostupnými pracími prostriedkami je dostatočné. Použiť nejaký dezinfekčný prostriedok na báze trebárs chlóru a namočiť to do toho, ak takýto nemáme, tak stačí ocot zriedený. Všetky rúška, ktoré boli v ten deň použité, večer vyprať a vyžehliť," radí epidemiologička Henrieta Hudačková.

Nie parou, žehlite ich suchým teplom z oboch strán. Aby ste neprenášali baktérie, nedotýkajte sa rúška. Manipulujte nimi cez gumičky alebo šnúrky.

Nové vládne nariadenie nám káže mať rúško na nose zakaždým, keď ideme von. Prenáša sa to kvapôčkami, preto je dôležité mať dvojmetrový odstup. Zatiaľ nie je preukázané, že by sa toto ochorenie šírilo vzduchom. Ak ste napr. v lese sám, môže si ho zložiť a nadýchať sa. Ako náhle uvidíte, aj na 50 metrov, človeka, radšej si nasaďte.

Tatarková dodáva, že treba využiť každú možnosť, keď ste na čerstvom vzduchu, na nadýchnutie. Keď ste v kolektíve, rúško musíte mať.

V reportáži Zuzany Gadušovej sa dozviete pri akej teplote ho prať a žehliť.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy