10. 04. 2020 09:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Deti sú doma, no súkromné škôlky pýtajú poplatky. Rodičia sa pýtajú, prečo?

Štát prepláca časť mzdy aj súkromným škôlkam. Rodičom sa nepáči, že im musia platiť školné.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com/Pixel-Shot

Kvôli epidémii koronavírusu sú školy a škôlky už takmer mesiac zatvorené. Rodičia sa musia doma s deťmi učiť a zabaviť ich a to často aj popri vlastnej práci. No napriek tomu musia niektorým súkromným škôlkam naďalej platiť školné. Tie sa zase obhajujú, že peniaze potrebujú.

Štát pritom prepláca 80-percent platu zamestnancov aj súkromných škôlok. Mnohí rodičia v diskusných fórach ostro kritizujú škôlky a niektorí už svoje deti rovno odhlasujú.

Musia platiť energie aj nájomné

Ministerstvo školstva tvrdí, že pomáha súkromným škôlkam, aby sa vyhli prepúšťaniu. Podľa škôlok takýto príspevok na mzdy nestačí.

Členka Správnej rady Asociácie pracovníkov súkromných škôl a školských zariadení Slovenska a riaditeľka súkromnej škôlky v Trnave Iveta Pavlíková vysvetľuje, že príspevky od štátu ani zďaleka nepokryjú všetky výdavky súkromných škôlok.

Napriek tomu sa snažia znížiť poplatky od rodičov počas tejto situácie čo najviac, ako sa dá. Nedokážu ich však úplne odpustiť.

Pavlíková vysvetľuje, že okrem miezd musia naďalej platiť energie a za prenájom priestorov.

"Máme spätnú väzbu od rodičov, že je nespravodlivé, aby platili poplatky za škôlku, keď majú svoje deti doma. Doma sú aj deti zo štátnych škôlok a rodičia neplatia žiadne poplatky. Je pre nás ťažké obhájiť, že naši rodičia platiť musia. A tu sme zase pri tom, že súkromné školy a škôlky nedostávajú dotácie v takej výške ako štátne zariadenia," vysvetľuje Pavlíková.

Niektoré môžu skončiť ešte pred novým školským rokom

Ak škôlkam vypadne veľká časť príjmov, môže byť podľa Pavlíkovej ohrozený ich ďalší chod. Niektoré podľa nej v septembri nemusia otvoriť.

"Ak nebudeme mať z čoho uhradiť mzdy zamestnancom, tak súkromné materské školy jednoducho zrušia svoju činnosť, deti sa nebudú mať kam vrátiť a zamestnanci budú musieť ísť na úrad práce. A nemyslím si, že by sa to malo udiať až v septembri," varuje Pavlíková.

Podľa riaditeľky už teraz mnohí rodičia odhlasujú svoje deti zo škôlok. Ak ich štát nepodporí viac, niektoré zaniknú ešte pred septembrom.

"Očakávame pomoc od kohokoľvek a nie preto, že chceme „podnikať" a mať veľa peňazí a skvelý život, ale preto, že chceme naše už zabehnuté materské školy udržať, chceme v nich naďalej zamestnávať našich skvelých zamestnancov a chceme rodičom ponúknuť možnosť výberu," hovorí Pavlíková.

To, či štát pomôže škôlkam viac je otázne, spadajú totiž pod vyššie územné celky alebo mestá či obce. Ministerstvo školstva im vydáva len usmernenia.

Združenie miest a obcí (ZMOS) hovorí, že v zlej situácii sú aj samotné štátne škôlky. "Žiadame ministra školstva o urýchlené rokovanie k tejto téme aj k ďalším nevyhnutným krokom vo vzťahu k finančnej pomoci aj legislatívnym zmenám," uviedol hovorca Združenia Michal Kaliňák.

ZMOS iniciovalo stretnutie s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom, Úniou miest Slovenska a so zástupcami samosprávnych krajov. ZMOS tvrdí, že regionálne školstvo potrebuje okamžite zmeny a pomoc. Narážajú tým aj na to, že zriaďovateľmi regionálnych škôl a škôlok sú samosprávy.

Gröhling odkázal, že je na čase otvoriť diskusiu o presune kompetencií v školstve. Znamená to, že niektoré školy či škôlky tak možno budú spadať priamo pod rezort školstva.