24. 04. 2020 06:00 | BRATISLAVA/zg

Odborník na protokol: Premiér musí zabudnúť na to, že vedie rokovanie vlády bez kravaty

Remišovú chváli za zmenu poslaneckého šatníka i Čaputovej dvorných návrhárov.

Igor Matovič, Veronika Remišová, Ivan Korčok a Zuzana Čaputová.
Igor Matovič, Veronika Remišová, Ivan Korčok a Zuzana Čaputová. Foto: koláž TVNOVINY.sk/ TASR
Na snímke zľava Richard Sulík, Veronika Remišová, Igor Matovič a Boris Kollár
Richard Sulík (SaS), Igor Matovič (OĽANO),  Veronika Remišová (Za ľudí) a Boris Kollár (Sme rodina) po podpise koaličnej zmluvy.
Prezidentka Zuzana Čaputová.

Pred vyše mesiacom prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala koaličnú vládu Igora Matoviča, v ktorej je veľa nových tvárí. Niektorí ministri síce pôsobili ako poslanci, ale s exekutívou nemajú veľké skúsenosti. Vrátane premiéra, výnimkou je asi iba Richard Sulík a Ivan Korčok.

Nastúpili do funkcií v čase koronakrízy a určite ste si aj vy všimli, že nie všetci muži nosia obleky s kravatami. Typickým rysom predsedu vlády je košeľa, sako a rifle s opaskom. Odborníka na protokol a etiketu Marka Trubača sme sa opýtali, ako vníma „ prehrešky" i ležérny štýl našich politikov.

Vysoká funkcia a premiérov slovník

Podľa jeho slov nová vláda je skutočne „nová", aj čo sa týka dodržiavania zásad protokolu. „Vo vláde Igora Matoviča, bez ohľadu na politiku, je väčšina ľudí, ktorí sa vo vysokej ústavnej funkcii ocitli po prvý raz. A aj preto pri niektorých jej členoch je zo začiatku cítiť istú rozpačitosť a rešpekt k postaveniu, ktoré nadobudli. Určite nikto nemôže očakávať, že noví ministri budú od prvého dňa dokonalo ovládať diplomatický protokol. Na to tu majú rezorty svoje odbory protokolu. Hlavné je to, aby si títo politici uvedomili, že tu už nie sú skrytí v opozičných laviciach parlamentu, ale sú priamo pod svetlami reflektorov," konštatoval odborník na protokol.

Premiér Igor Matovič.
Premiér Igor Matovič. Foto: TASR
 

Viac ako úroveň obliekania ho mrzí premiérov slovník, ktorý často využíva slang a nespisovné termíny. „Ba čo viac, niekedy to skĺzne až do invektív na svojich kritikov. Je to isto dynamický a impulzívny človek, ktorého jeho tvrdohlavosť, vytrvalosť a bojovný prejav napokon posadili do kresla premiéra. Teraz však už nastal čas vážiť slová a nie riadiť sa len heslom - čo na srdci, to na jazyku," poznamenal Trubač.

Džínsy vs. oblek s kravatou

Šaty robia človeka a na tomto starom známom prísloví sa podľa odborníka na protokol nič nezmenilo. Isto, mení sa móda, zvyky a s nimi sa vyvíja aj etiketa.

„Ak ste na vrchole pyramídy, ako premiér či predseda parlamentu, na svoj komfort s ležérnym imidžom by mali zabudnúť. Reprezentujú nielen seba, ale celý štát a jeho občanov. Aj ja rád nosím džínsy a rozopnutú košeľu, pretože mi je to pohodlné. Sú však situácie, kedy jednoducho musím ustúpiť vyšším cieľom," tvrdí.

Premiér Igor Matovič prichádza na rokovanie vlády (2. aprila 2020)
Premiér Igor Matovič prichádza na rokovanie vlády (2. aprila 2020) Foto: TASR
 

Trubač je presvedčený, že to, ako sa obliekame, nie je len o nás samých, o tom akí sme pekní, šik a imidžoví. Je to aj o rešpekte a úcte k našim partnerom, s ktorými spolupracujeme, ktorých hostíme či navštevujeme.

„Niečo iné je dať si neformálne sako a džínsy na pracovný výjazd na výstavbu diaľnice v teréne a iné na tlačovú besedu na úrade vlády. Keď politik ašpiroval na post premiéra, tak by mal s takýmto úzusom rátať. Na úrovni predsedu vlády, ktorý vedie rokovanie kabinetu na dress code bez kravaty je potrebné jednoducho zabudnúť," vysvetlil.

Odborník na komunikáciu, protokol a etiketu Marek Trubač.
Odborník na komunikáciu, protokol a etiketu Marek Trubač. Foto: prezidentconsulting.sk
 

Hoci teraz nie sme v súvislosti s koronakrízou v štandardnej situácii, ale to ešte neznamená, ako poznamenal Trubač, že premiér a aj jeho ministri prestanú nosiť formálne obleky. „Tento pocit 'uvoľnenia' mravov mám i ja, ale verím, že sa postupne ministri nechajú inšpirovať zahraničnými kolegami, ak ich už budú môcť stretávať," poznamenal.

Rozopnuté sako, topánky a strnisko

Počiatočná „protokolárna" neskúsenosť podľa Trubača u niektorých vytŕča aj spod nových oblekov. Azda za najmenej vhodné považuje v takejto pozícii nosiť zle skombinované skladačky - sako, nohavice, košeľa.

„Ak sa niektorí páni nedokážu zladiť, radšej by mali siahnuť po tmavom obleku. Nič nepokazia. Častým javom sú rozopnuté saká bez kravát, ktoré sú navyše pokrčené. Džentlmen si sako rozopína, iba ak sedí, inak musí byť zapnuté. Rozopnuté sa nosia len športové saká a blejzre. A aj tie, len ak sú košele bez kravaty. O nevhodnej, až priveľmi ležérnej, obuvi ani nehovoriac. Takto by vás v Anglicku nepustili ani do vidieckeho cigarového klubu," konštatoval.

Vicepremiér pre legislatívu (Sme rodina) Štefan Holý a šéf diplomacie Ivan Korčok.
Vicepremiér pre legislatívu (Sme rodina) Štefan Holý a šéf diplomacie Ivan Korčok. Foto: Úrad vlády SR
 

U viacerých ministrov si všimol i neudržiavané strnisko. Napriek tomu, že nosíme rúška, pravidelné holenie mužov podľa Trubača patrí k základnej hygiene. „Nemám nič proti strnisku, ak je udržiavané. Aj to však môže vyzerať elegantne, ak si napríklad zaholíte krk, aby skrátka bolo vidieť kde končí brada a kde sa už začína hruď," radí.

Skúsený Korčok, zmenená Remišová

V hodnotení obliekania členov vlády vyzdvihol úroveň obliekania ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka. „Ten, ako skúsený kariérny diplomat, vie, že na takomto vysokom poste sa jednoducho nepatrí obliekať sa pod úroveň Business Formal, teda čierneho alebo tmavého obleku s bielou košeľou a tmavou kravatou. Nosiť svetlosivý vychádzkový oblek bez kravaty s rozopnutou modrou košeľou a džínsami totiž nie je žiadne terno," zhodnotil Trubač.

Vicepremiérka Veronika Remišová a ministri Ivan Korčok a Roman Mikulec.
Vicepremiérka Veronika Remišová a ministri Ivan Korčok a Roman Mikulec. Foto: TASR
 

Zastáva názor, že solídny vkus majú aj vicepremiéri a ministri Eduard Heger či Richard Sulík, ktorým obleky dobre sedia k postave. Zo žien pochválil vicepremiérku Veroniku Remišovú, ktorá zásadne zmenila svoj predchádzajúci poslanecký šatník a veľmi jej to pristane. „Nosí pomerne jednoduché strihy šiat či kostýmy bez výstrihov, ktoré pôsobia elegantne. Aj tu platí, že menej je aj tentoraz viac," zdôraznil.

Rúšková móda

Rúška sú už niekoľko týždňov aj akýmsi módnym doplnkom. Každý má iné, politici sa snažia doladiť ich s oblečením. Postupne sa vytrácajú pôvodné zelené chirurgické a nahrádzajú ich napr. dizajnové s výšivkami či bohatými vzormi.

„Pravdou je, že aj internetové obchody rýchlo zareagovali na tento trend a dnes si môžete rúška objednať akýchkoľvek vzorov, strihov či farieb. Sám veľmi nerád nosím túto súčasnú nevyhnutnú 'ozdobu' a verím, že sa ako módny doplnok napokon v etikete ani v protokole nepresadí. Vždy však najdôležitejšou úlohou tohto doplnku zostane chrániť nás pred šírením nákazy," odporúča Trubač.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenúva Igora Matoviča za premiéra.
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenúva Igora Matoviča za premiéra. Foto: TASR
 

Rúšková móda sa nevyhla ani najvyššiemu ústavnému činiteľovi. Prezidentka Zuzana Čaputová, ako vidno na viacerých fotografiách, rúško ladí s oblečením.

„Musím pochváliť duchaprítomnosť dvorných návrhárov pani prezidentky, pretože jej bordové rúško zladené so šatami rovnakej farby preniklo aj do svetových médií. Aj takouto formou sa dá vtipne, elegantne a pohotovo zareagovať na súčasnú dobu „rúškovú". Palec hore, pani prezidentka," dodal Trubač.


VIAC Z My ženy