29. 04. 2020 06:00 | BRATISLAVA/Teleráno, zg

Ako donútiť partnera v dnešnej situácii viac pomáhať? Musíte byť razantnejšia

Dôležité je tiež, aby ste všetko pomenovali priamo.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Lipik Stock Media/shutterstock.com

Mimoriadna situácia v súvislosti s koronavírusom nie je len záťaž pre jednotlivcov či rodiny, ale aj vzťahy. Niektoré môže táto situácia dokonca aj vylepšiť. Veď koronavírus je spoločný nepriateľ a ten ľudí skôr stmeľuje. Karanténa dokáže prospieť vzťahom, ktoré začínali chradnúť, napríklad pre veľkú zaneprázdnenosť. Láska si totiž vyžaduje svoj čas.

Naopak, ako tvrdí neuropsychológ Robert Krause, môže akcelerovať zhoršenie vo vyhýbavých vzťahoch s dlhodobo neriešenými problémami, plných potláčaného hnevu a vzájomného odcudzenia. Veď napr. v Číne, odkiaľ sa COVID-19 rozšíril do celého sveta, stúpla rozvodovosť.

Podľa odborníka v dnešnej situácii vzniká v nás tzv. kumulovaný efekt. Partneri nereagujú na požiadavky partneriek, napr. či už vyniesol smeti alebo upratal. „Môžeme v tom počuť výčitku, ale nereagujeme na ňu. Kumuluje sa to v nás a potom príde jednoduchá otázka - Čo si dáme na obed? A jednotlivec vybuchne," opísal jednu zo situácií v dnešných domácnostiach.

TIP: Ak sa s partnerom nehádate, váš vzťah je mŕtvy

Podľa Krauseho mnoho ľudí je aktuálne viac agresívnejších, pretože sú v obrannom režime. Odôvodnil to tým, že nosíme rúška, máme obmedzené dýchanie a to vplýva na agresívnosť.

„Vstupuje tam tiež nízka frustračná tolerancia, existenčné problémy, home office, zmena stereotypu. Je viacero premenných, ktoré významne ovplyvňujú aj to, akým štýlom sa prejavujeme smerom k okoliu," vysvetlil v Teleráne.

Ženy musia zvládnuť viacero povolaní

Školy sú zatvorené, deti sú doma. A tak sa zo žien stali odrazu okrem domácej učiteľky, aj kuchárky, upratovačky, animátorky, ktoré popri týchto povinnostiach musia aj pracovať a nakupovať. Prežívajú enormný tlak. Možno nejedna z nich, ako naša diváčka z Banskej Bystrice, si kladie otázku - ako prinútiť manžela, aby im s niečím pomohol.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Oksana Kuzmina/shutterstock.com
 

„Veľa žien i domácností teraz prechádza krízovým obdobím a potrebujú riešiť mnoho vecí. V živote máme piliere, jedným z nich je práca. Ak padne, máme ďalší - partnerov. Ženy musia mať vedľa seba niekoho, kto im pomôže situáciu ustáť. Je to veľká výzva, vyžaduje si to najmä zvýšenú pozornosť od partnerov. Nemali by liať pomyselný benzín do ohňa. Je potrebné sa zamerať na to, čo robíme spoločne a aby sme to čo najlepšie zvládli. Hlavne by mali definovať veci a byť razantné," dodáva Krause.

Vo videu sa dozviete aj odpoveď na to, čo máte robiť, ak si váš partner v čase koronakrízy dal od vás pauzu a komunikuje s vami minimálne.

 


VIAC Z My ženy