29. 05. 2020 06:00 | BRATISLAVA/rd

Pre rakovinu kože absolvovala 86 operácií. Všetko sa však začalo z iného dôvodu

Prvý zhubný nádor jej našli, keď mala iba 23 rokov.

Lisa.
Lisa. Foto: Reprofoto: YouTube/TODAY

Prvý melanóm, teda zhubný kožný nádor, Američanke Lise Paceovej z Missouri diagnostikovali v roku 2000, keď mala 23 rokov. Píše Today.

Matka jej vtedy povedala, aby navštívila svojho lekára a nechala si urobiť aspoň preventívne vyšetrenie. Keď mala na svojom tele množstvo pieh, lekár jej odporučil aj návštevu u dermatológa.

Tam jej urobili biopsiu podozrivých znamienok na ruke aj nohe. Obavy lekárky sa potvrdili, šlo o zhubné melanómy, ktoré jej následne operačne odstránili. Neuplynul však ani mesiac a Lisa šla opäť do solária.

Zlom prišiel o necelý rok, keď jej našli ďalší melanóm, v tomto prípade na tvári. Po odstránení jej tam zostala obrovská jazva. „Vtedy som si uvedomila, že sa musím prestať opaľovať a začať si chrániť svoju pokožku," uviedla.

Ako sa však ukázalo, bolo neskoro. „Nebolo možné napraviť všetky škody, ktoré svojimi častými návštevami solária vyrobila. Patrí do skupiny ľudí s extrémne citlivou pokožkou na spálenie. Bez slnečnej ochrany u nej k tomu môže dôjsť už po piatich, možno 10 minútach, rovnaké to je aj v soláriu," povedala dermatologička Arielle Kauvarová.

Ako 25-ročná mala na tele už 50 jaziev po operáciách, ktoré pre ďalšie nádory na koži musela podstúpiť.

V istom období chodila na operácie každé tri mesiace. Bola v štádiu, kedy aj sama vedela celkom dobre odhadnúť, ktoré znamienko je zrejme nový zhubný nádor.

Nachádzala ich na pažiach, nohách, chrbáte, hrudníku, ale aj na tvári či nose. Okrem melanómu mala na tele aj ďalšie dva druhy zhubných nádorov, a síce bazalióm a spinocelulárny karcinóm.

Čoskoro však šla pod skalpel ďalších 25-krát. „Nikdy som nevidela nikoho v jej veku, kto by nemal genetickú poruchu a pritom mal taký obrovský počet zhubných nádorov ako ona," poznamenala Kauvarová.

Dnes, vo veku 44 rokov, má Lisa za sebou neuveriteľných 86 operácií, pričom asi nikto sa o svoju pokožku zrejme nestará tak ako ona.

„Opaľovací krém je súčasťou môjho každodenného života, bez neho von ani nevychádzam. Nanášam si ho na celé telo, hneď ako vychádzam ráno zo sprchy, pričom to opakujem ešte v priebehu dňa," doplnila Lisa.

„Keby som dnes mohla svojmu 17-ročnému "ja" čokoľvek poradiť, povedala by som, nech nikdy nechodí do solária a chráni sa opaľovacími krémami," priznala.

Teraz o to viac apeluje na mladé dievčatá, aby k opaľovaniu pristupovali zodpovedne, používali opaľovacie krémy s vysokými faktormi a najmä zbytočne nechodili do solárií. 


Zdroj: YouTube/TODAY