29. 05. 2020 12:20 | OHIO/kc

YouTuberi sa vzdali adoptovaného chlapca z Číny. Chceli ste na ňom iba zarobiť, zúria kritici

Obvinili ich, že si na ňom vybudovali značku a zbavili sa ho.

YouTuberi Myka a James Staufferovci.
YouTuberi Myka a James Staufferovci. Foto: reprofoto: YouTube/Mika Stauffer

Manželský pár, ktorý na YouTube dokumentoval svoj život s adoptovaným autistickým chlapcom, oznámil, že sa dieťaťa vzdal. Rozhodnutie vyvolalo na sociálnych sieťach obrovskú vlnu kritiky. Chlapček Huxley, ktorého si Staufferovci adoptovali z Číny v roku 2016, teraz žije v novej rodine. Píše o tom portál BBC.

Myka Staufferová s manželom Jamesom mali na YouTube svoj kanál „Život so Staufferovcami" (The Stauffer life), kde zverejňovali videá s Huxleym, v ktorých ukazovali, s akými výzvami sa autistický chlapec potýka. V roku 2017 sa prihlásili prví sponzori a kanál, ktorý postupne nabral 700-tisíc followerov, im začal zarábať na reklamách.

Koncom roka 2019 však prišla zmena. Huxley sa prestal objavovať vo videách. Fanúšikovia kanálu sa začali pýtať, čo sa stalo s chlapcom. Staufferovci celé mesiace mlčali, aby v utorok prišli so šokujúcim priznaním: Huxleyho sa vzdali a už je v novej rodine.


Ako dôvod uviedli, že komplikácie spojené s chlapcovým autizmom vážne narušovali ich život a nečakali, že to bude až také ťažké. Okrem neho majú ešte ďalšie štyri deti, ktorým sa nemohli naplno venovať. Agentúru, cez ktorú riešili adopciu obvinili, že im o stave zdravotnom chlapca neposkytli dostatok informácií.

Video vyvolalo na sociálnych sieťach obrovskú kritiku. Našli sa aj ľudia, ktorí rodičom vyjadrili podporu, no drvivá väčšina reakcií bola negatívna.


„Som extrémne smutná z toho, že influenceri, ktorí zbierali peniaze na adopciu, aby si vybudovali svoju značku, zrazu zistili, že autistický chlapec potrebuje špeciálnu starostlivosť a tajne sa ho zbavili," napísala v komentári na Twitteri novinárka Sophie Rossová.

„Adoptované deti nie sú psy, ktoré si zoberiete z útulku a po dvoch týždňoch ich vrátite ako nechcenú hračku, je to odporné," napísal v komentári nemenovaný používateľ Twitteru.

Iní im vyčítali, že keby išlo o vlastné dieťa, určite by sa ho nevzdali. Podľa ďalších komentárov ide iba o špičku ľadovca a tento prípad poukázal na problémy adopcie detí z iných krajín.

Staufferovci pred časom dokonca zvažovali, že si adoptujú ďalšie dieťa z Etiópie alebo Ugandy.


VIAC Z My ženy