05. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/vd

Ovocie z hypermarketov - ako ho správne nechať dozrieť a uskladniť

Ovplyvňujú to viaceré faktory ako teplota, svetlo, ale aj kompatibilita jednotlivých druhov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/leonori

Ovocie a zelenina sú pre naše telo nesmierne dôležité. Obsahujú vitamíny a posilňujú náš metabolizmus. Práve v aktuálnom období, kedy je premenlivé počasie a pomaly sa už aj chystáme cestovať do krajín, kde koronavírus nemusí byť až tak na ústupe ako u nás.

Aktuálny trh nám ponúka naozaj široké spektrum ovocia, od domáceho až po tropické. Problém však nastáva často po jeho vybalení doma, začne rýchlo podliehať skaze. Ovplyvňujú to viaceré faktory ako teplota, svetlo, ale aj kompatibilita jednotlivých druhov.

Kompatibilita druhov ovocia

Ak ste spozorovali, že vaše ovocie a zelenina podlieha skaze skôr, ako ste ich zjedli, mohli ste si to spôsobiť aj sami. Nie všetko ovocie a zelenina je totižto kompatibilné, píše huffpost.com. Niektoré produkty totižto uvoľňujú etylén, ktorý napomáha k dozrievaniu ovocia. Spolu uskladnené tak nemôže byť baklažán s paradajkami alebo banány s jablkami. Musíte si preto zapamätať produkty, ktoré sú a nie sú k sebe kompatibilné.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Natalia Lisovskaya
 

Vo svojej blízkosti, poprípade aj v spoločnej poličke, môže byť uskladnené domáce ovocie ako jablká, marhule, broskyne, hrušky, slivky a paradajky. Z dovezeného je to avokádo, kiwi, nektárinky, mango či papája.

S týmito druhmi ovocia nesmú byť uskladnené nezrelé banány a melón. Veľký vplyv má na ich dozrievanie aj zelenina. Iné miesto uskladnenia by ste mali zvoliť pre brokolicu, ružičkový kel, kapustu, mrkvu, uhorku, špenát, hrach aj petržlen.

Svetlo, teplota a miesto uskladnenia

Na Slovensku bežne poznáme rozdelenie ovocia na skoré a neskoré. Práve skoré plody sú aj skoro konzumné.

„Je veľký rozdiel medzi skorými a neskorými odrodami. Zoberte si napríklad čerešne, skoré musíte uskladniť v chladničke a vydržia vám maximálne pár dní. Avšak čerešne z toho siedmeho týždňa (júlové) vám pokojne vydržia v chladnom prostredí aj päť týždňov," vysvetľuje predseda Ovocinárskej únie Slovenskej republiky Marián Varga.

Prečítajte si aj: Samozber jahôd sa začal, no ceny sú vyššie. Aj tak sa to stále oplatí

Podobne sú na tom aj iné druhy ovocia ako slivky, hrušky a podobne. „Pri kúpe prvých jahôd a čučoriedok je potrebné spotrebovať plody do dvoch dní, ale čučoriedky z neskorších zberov vám vydržia v chladničke aj dva až tri týždne," dodáva. Všetko zrelé ovocie by sme však podľa jeho slov mali uskladniť v chladnom prostredí s eliminovaným svetlom, ako je chladnička, špajza či pivnica. Dôležité je zabezpečenie prívodu chladného vzduchu, ktorý znemožní množeniu húb.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Stokkete
 

Niektoré druhy ovocia by však vôbec nemali byť uskladnené v chladničke. Nemali by ste tam dávať banány, broskyne a izbová teplota je dostačujúca aj pre melón, do chladničky ho vložte až po jeho načatí.

Naopak jahody, hrozno a už vyššie spomínané čerešne sú do chladničky vhodné vždy. Na uskladnenie dokonca nepotrebujú ani dózu, nemali by však byť na seba veľmi naukladané.

Nedozreté ovocie zo supermarketu

Pri ovocí určujeme viacero druhov dozretia - technické dozretie, zberové a konzumné dozretie. V supermarketoch si vo väčšine prípadov zakúpime ovocie zberovo dozreté.

Prečítajte si aj: Na marhule či čerešne môže väčšina z nás zabudnúť. Ovocinári prišli o väčšinu úrody

„V prípade, že neplánujete konzumovať plody v nedozretom stave, mali by ste ich vystaviť podobným podmienkam, aké majú v prírode. Ideálne je umiestniť ich napríklad na kuchynskú linku, kde plody budú mať svetlo aj teplo. Je však potrebné dávať pozor na jednotlivé druhy, každé ovocie potrebuje na dozretie inú dobu," hovorí Varga.

Keď plody dozrejú, nadobudnú to konzumné dozretie a v prípade, že ich nechcete okamžite konzumovať, opäť ich uložte do chladného prostredia.


VIAC Z My ženy