12. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Thajská masáž má priam zázračné účinky na vaše telo, dokázali štúdie

Relaxačné ošetrenie vám pomôže odstrániť úzkosť, stlmí bolesť chrbta a malo by zmierniť aj migrénu a chronické bolesti hlavy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Olena Yakobchuk

Ochranné opatrenia sa na Slovensku už vo veľkej miere uvoľnili, čo viedlo aj k otvoreniu wellness centier a masáži. A práve tie sú pre náš organizmus naozaj prínosné. Nielenže vám uvoľnia svalstvo, odbúrajú stres, posilnia obehový systém, uvoľnia nervy, zmiernia bolesť ale vám aj dodajú energiu.

A práve na omladenie a dodanie energie sa zameriava thajská masáž. Masér sa sústreďuje na odstránenie zablokovaných miest a zvýšenie toku energie. Využíva na to palce, päste, kolená, predlaktie a dlaň. Pri klasickej thajskej masáži masér manipuluje aj s celým telom klienta. Pri masírovaní využíva jemné jogové pozície a naťahovanie.

Thajská masáž má nesmierne veľa výhod. Relaxačné ošetrenie vám pomôže odstrániť úzkosť, zlepší vám náladu, stlmí bolesť chrbta a mala by zmierniť aj migrénu a chronické bolesti hlavy, uvádza curejoy.com.

thaj.jpg
thaj.jpg
 

Vplyv na hlavu, náladu a stres

Vedci zistili, že thajská masáž môže pomôcť zlepšiť psychologické parametre, ako je nálada, úzkosť, napätie a dokonca zmätok. Výskum preukázal, že táto hlboká masáž tiež znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu v tele a prináša relax a uvoľnenie. V jednej štúdii zistili, že sa ňou dajú vyliečiť aj migrény a chronické bolesti hlavy.

Pacientom s diagnostikovanými chronickými bolesťami hlavy naordinovali liečbu, v podobe niekoľkých sedení s thajským masérom. U testovaných ľudí sa významne znížila intenzita bolesti hlav, v porovnaní s tými, ktorým bola podaná iba placebo ultrazvuková liečba.

Telo, bolesť a imunita

Pri tradičnej thajskej masáži sa pracuje s celým vaším telom. Sprevádzajú to rôzne natiahnutia, až cvičenia s jednotlivými končatinami. Existuje výskum, ktorý sa zameral na to, aký to má vplyv na telo. Vedci zistili, že sa zlepšila rotácia a ohyb ramien a členkov, čo vedie k zlepšeniu rozsahu pohybu končatín.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/baranq
 

Tieto účinky na pohybový aparát sa odrazili aj pri liečbe osteoartritídy. Ide o bolesť kĺbov v rukách, kolenách, dolnej časti chrbta a krku. Aby boli výsledky relevantné, otestovali vplyv masáži a vzorke ľudí vo veku 50 až 85 rokov. Vo väčšine prípadov sa ich osteoartróza kolena zlepšila čo malo dopad na ich lepšiu chôdzu.

Pri thajskej masáži sa však môžu využívať aj oleje. V jednej štúdií využívali pri masírovaní zázvorový a kokosov olej. Ten iba po troch sedenia zlepšil až jedenásť percentne počet lymfocytov u pacientov, ktorí podstúpili chemoterapiu.


VIAC Z My ženy