19. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Koľko sexu vo vzťahu potrebujeme? Odpoveď vás prekvapí

Otázka sa zvyčajne objavuje vtedy, keď je jeden z partnerov menej spokojný.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Roman Samborskyi/shutterstock.com

Hovorí sa, že sex je korením vzťahu. Ak ho nemáte pravidelne, tak má asi trhliny a niečo nie je v poriadku. Ale keď si užívate zamilovanosť, máte ho často. Ale koľko sexu by sme mali vlastne mať a aká by mala byť jeho frekvencia? Toto je otázka, s ktorou sa psychológovia stretávajú denne vo svojej praxi. Ak vás zaujíma, či máte v posteli „pridať", musíte vedieť, čo si nedáte nahovoriť.

Minulý týždeň ste spolu nespali, predminulý iba dvakrát a aj to boli rýchlovky. Počíta sa to ako plnohodnotné milovanie sa? Počíta, ale ... Vykašlite sa na definície a tabuľky. Neverte tomu, že sa ostatní milujú šesťkrát týždenne. Výsledky ankiet nie sú presné, ale poskytujú istú predstavu, ako to dnes chodí.

Kvantita neznamená kvalitu

Otázky na sexuálnu frekvenciu sa zvyčajne objavujú vtedy, keď je jeden z partnerov menej spokojný. Logicky sa potom začnete zaujímať, či je jeho vzťah normálny, zdravý a či to inde funguje ako u neho. Môže sa tiež stať, že sa lenivejší milostný život nepáči obom partnerom. Skutočné uspokojenie nie je len o sexuálnej frekvencii. Zásadnú úlohu zohráva kvalita sexu.

Prečítajte si: Chcete mať v posteli navrh? Začnite veliť

Výskumy dokazujú, že milenci sú spokojnejší, keď sa za mesiac milujú aj keď menej a nárazovo, ale vyhovejú si po citovej, emočnej i fyzickej stránke. A prečo by ste si robili potom čiarky do denníčka? Hocikto však rovnako potrebuje nejaký východiskový bod, podľa ktorého by sa mohol riadiť. Našťastie existuje.

Zlatý stred

Psychológovia Carl Charnetski a Francis Brennan z pensylvánskej Univerzity Wilkes-Barre na prieskume zistili, že sex raz až dvakrát týždenne sa dá považovať za zlatý stred. Páry, ktoré túto frekvenciu dodržujú, sú fyzicky zdravšie a všeobecne spokojnejšie. Teda aspoň v porovnaní s tými, ktorí sa milujú menej i viac.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Roman Samborskyi/shutterstock.com
 

Už skoršie ankety totiž preukázali, že keď sex zdvojnásobíte, neprivoláte si tým šťastie. Zo spálne sa vytratí kúzlo a potešenie z milovania sa. Aj tu platí staré známe - menej je niekedy viac, a preto si stanovte rozumný štandard. Mali by ste pri tom brať do úvahy, čo vám vyhovuje. Ale pozor, nejde o konkrétne číslo, ale o vašu skúsenosť s ním.

Sex sa dá aj naplánovať

Ako sa zachovať v prípade, že by ste sa chceli milovať raz do týždňa, ale váš partner aspoň trikrát? Mali by ste sa dohodnúť na kompromise. Je dôležité, aby ste si všímali, ako to medzi vami funguje v spálni. Pre vaše spojenie je nevyhnutná aj emočné intimita.

Ak je niekto z dvojice protivný, útočný či sarkastický, možno mu niečo chýba. Viac dotykov, maznania sa a sexu? Potom sa držte rád terapeutov a sex si naplánujte. Veď aj dopredu „nahlásené milovanie" môže byť celkom príjemné.

TIP: Nemáte na to chuť? Tieto tri veci vám ju vrátia

 Skúste aj trošku experimentovať s časťami dňa, svetlom, tmou i rôznymi lascívnymi technikami. Cieľom je dosiahnutie partnerskej a milostnej spokojnosti. To, aké číslo sexuálnej frekvencia sa ku slastnej harmónii viaže, ani nie je dôležité. Existujú dvojice, ktoré si sex užijú raz mesačne, iné spolu potrebujú byť trikrát týždenne. Univerzálny recept neexistuje, píše bety.cz.


VIAC Z My ženy