23. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Čo ovplyvňuje naše sklony k promiskuite?

Promiskuita je u žien a mužov približne na rovnakej úrovni.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Photographee.eu

V dnešnej dobe existuje nekonečne veľa druhov vzťahov. Už nejde ani o delenie na heterosexuálne a bisexuálne páry, moderné verzie vzťahov sú na úplne inej úrovni.

Nemôžeme tvrdiť, že v minulosti existovali iba usporiadané páry, ktoré sa stretávali od útleho veku a boli spolu až do smrti. Isté percento ľudí vždy malo slobodný pohľad na vzťahy alebo svoje nešťastné manželstvá riešili milencami, ale vtedy bolo určité tabu hovoriť o tom.

Prečítajte si aj: Koľko sexu vo vzťahu potrebujeme? Odpoveď vás prekvapí

V minulosti sa v domácnostiach slovo sex pomaly ani nemohlo vysloviť, naopak v súčasnosti, sú tieto témy veľmi otvorené a bežne prístupné. Práve preto už ani nie je hanbou verejne sa priznať koľkých partnerov niekto vystriedal. „Pokiaľ som našla svojho pravého partnera, vyspala som sa s asi štyridsiatimi chlapmi," priznala sa tridsaťročná Marcela na istej internetovej stránke.

Tento počet síce nepredstavuje priemerný údaj, ale pripomína pravidlo „dvakrát meraj a raz rež," alebo „najprv vyskúšaj, potom kúp."

Priemer

V rokoch 1994 až 2012 robil český sexuológ Jaroslav Zvěřina spolu s Petrom Weissom prieskum, koľko partnerov za život ľudia vystriedajú.

„Podľa získaných údajov vystriedajú muži za život desať partneriek, ženy približne päť sexuálnych partnerov. Je potrebné však brať tieto údaje s rezervou. Muži sa radi chvália, aby vyzerali ako borci, a preto zvyknú svoje číslo skôr zvyšovať. Ženy sú naopak hanblivejšie, nechcú vyzerať ako ženy ľahších mravov, a tak svoje číslo znižujú," vysvetľuje Zvěřina pre noviny.cz.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Photographee.eu
 

Podľa sexuológa však aj naďalej platí, že sexuálne vzťahy sú pre ženy omnoho viac emocionálne ako pre mužov. V prípade nevery však býva motívom mimomanželská emočná väzba v oboch pohlaviach približne rovnako.

„V súčasnej dobe to môže vyzerať tak, že mladé dievčatá majú menej zábran v otázkach sexu a pohlavného styku. Nemyslím si však, že by v prípade mladých ľudí došlo k nejakému zásadnému zvratu v promiskuite oproti predchádzajúcej generácii," zamýšľa sa sexuológ.

Prečítajte si aj: Nezvyčajný ľúbostný trojuholník: Žena je tehotná s nevlastným synom, ktorého vychovávala

Promiskuita je u mladých dospelých ľudí, v období kedy hľadajú partnera na vážny vzťah a založenie rodiny, pomerne častá. Problémom môže byť skôr dvojaký meter, ktorým je vnímaná. U mužov je spoločnosť stále tolerantnejšia ako u žien.

K promiskuite pritom vedú ľudí často aj iné dôvody, nie len tie sexuálne. Ženy si ním napríklad zvyšujú sebavedomie. Muži napríklad zisťujú, či stoja „za hriech" ale aj za dlhodobý vzťah.

Testosterón a ženský sexuálny apetít

Britskí sexuológovia robili výskum na siedmych tisícoch dospelých ľudí. Analýzou zistili, že u žien je chuť na sex a vývoj striedania partnerov ovplyvnený ich fyzickou kondíciou. Ženy, ktoré sú aktívne, cvičia a sú v dobrej fyzickej kondícií, obvykle zaujíma sex a ich partneri omnoho viac.

Odborníci to pripisujú testosterónu. Tento mužský pohlavný hormón ovplyvňuje vývoj svalov, sily, sebavedomia ale aj sklon k mužskej dominancii a chuti na sex. V malej miere sa vyskytuje aj v organizme žien a ovplyvňuje ich sexuálny apetít. Pohyb a športovanie hladinu testosterónu v krvi zvyšuje.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Volodymyr TVERDOKHLIB
 

Práve to viedlo k špekuláciám, že športovkyne majú nielen väčšiu chuť na sex, ale sú aj promiskuitnejšie. Seriózny vedecký výskum ale túto hypotézu nepotvrďuje.

Veriť, alebo neveriť

Na internete sa podľa sexuológa objavuje neskutočne veľa nepravdivých tvrdení, ako napríklad to, že promiskuitného človeka viete spoznať na základe vzhľadu. Tak jednoduché to, žiaľ, nie je.

„Pravdivé tvrdenie ale je, že najviac promiskuitní chlapi sú gayovia. Dokonca omnoho viac ako heterosexuálni muži. Práve preto je pre nich omnoho náročnejšie nadviazať stabilný vzťah.

Prečítajte si aj: Mali ste v poslednej dobe viackrát pohár vína na uvoľnenie? Možno spôsobil aj niečo viac

Na chronickú neveru môže mať vplyv aj genetika. Podľa vedcov určitý gén DRD4 zvyšuje promiskuitné chovanie až dvojnásobne, princíp je však rovnaký ako pri infarkte. Každý človek je individuálny a je na ňom, či svoju genetickú predispozíciu rozvinie, alebo nie.

Neschopnosť nadviazať citové väzby

Promiskuitných ľudí nie je na svete málo. Niektorí z nich trpia poruchou sexuálnej adaptácie. Tí nevedia nadviazať pevný citový vzťah, ani sa nedokážu zamilovať. Partnerské vzťahy si buď vôbec nevedia vytvoriť, alebo svoj záujem o partnera iba predstierajú.

Sexuálna promiskuita je častý jav aj u jedincov závislých na stimulujúcich drogách. Taktiež nastáva v niektorých prípadoch hypersexuálne chovanie, u žien sa nazýva nymfománia a u mužov satyriáza.

Spúšťačom podobného chovania môže byť podľa odborníka porucha úzkosti, depresia, zúfalstvo, zlosť, nenávisť a iné emócie, ktoré ich sprevádzajú aj v partnerských vzťahoch.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy