24. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Najčastejšie dôvody rozvodu. Spôsobil niektorý z nich aj rozpad vášho manželstva?

Až štyri najčastejšie dôvody majú dopad na rozvod.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: CandyBox Images/shutterstock.com

Pred oltárom si síce mnohí hovoria: „Pokiaľ nás smrť nerozdelí," ale v skutočnosti sa skončí približne polovica manželstiev rozvodom. Ide pri tom o naozaj vážny krok, pre ktorý často trpia deti rozvedených manželov, a preto majú partneri naň aj pádny dôvod.

Časopis Journal of Sex & Marital Therapy zverejnil štúdiu, v ktorej odpozorovali 2 371 nedávno rozvedených párov a skúmali dôvody ich rozvodu.

Čo si myslíte, ktorý dôvod bol najčastejší?

Dôvody rozvodov

Ak ste predpokladali neveru, ste na omyle. Až 47 percent účastníkov sa rozviedlo zo straty lásky a nedostatku intimity. Jeden z partnerov časom prestal ľúbiť toho druhého, píšu novinky.cz. Táto problematika pritom nie je ničím novým. Na nedostatok intimity v manželstve a zanedbávanie potrieb partnerov po príchode detí sme upozorňovali aj my v tomto článku.

Druhým najčastejším dôvodom bola komunikácia. Partneri mali rozdielne komunikačné štýly, ktoré viedli k vzájomných nezhodám a hádkam. Je potrebné zdôrazniť aj samotnú komunikáciu. Partneri sa zabúdajú zaujímať navzájom o seba a o ich vzájomné túžby a potreby. Ich rozhovory sa časom venujú už iba práci, povinnostiam a deťom.

Na treťom mieste skončil nedostatok rešpektu a dôvery a posledným dôvodom na rozvod bolo vzájomné odcudzenie manželov zapríčinené odlišným vývojom oboch jedincov.

Ako včas odhaliť problémy?

„V prípade, že nie ste vy alebo váš partner dlhodobo vo vzťahu spokojní, máte tendenciu reagovať prehnane. Všímate si vtedy neobvyklé zmeny v správaní, vo vzťahu, a preto by ste mali spozornieť. Ide totižto o výstražné vlajky. Ďalším varovným signálom je stratenie vzájomnej láskavosti, minimálne trávenie spoločného času či uštipačné poznámky smerované k partnerovi," upozorňuje sexuologička Rachel Needle pre Health.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy