07. 07. 2020 11:25 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Riziká intímneho holenia. Existujú vôbec?

Pozor si musíme dať na ranky, kroré pri holení a depilovaní vznikajú.

Žiletky.
Žiletky. Foto: shutterstoc.com/phBodrova

Začalo sa leto, teploty vonku sú naozaj vysoké, a tak sa ľudia po uvoľnení opatrení vyberú do bazénov, na kúpaliská či prírodné jazerá. K tomu samozrejme patrí aj určitá hygiena a starostlivosť o seba.

Už ubehlo veľa rokov od minulého storočia, kedy bolo moderné byť zarastení a takzvane „na prírodno". V súčasnej dobe sa okrem bežných žiletiek využíva aj depilácia a epilácia. Veľa žien však po odstránení chĺpkov zažíva nepríjemne svrbenie, vytvoria sa im ranky a pupáčiky.

Nie je to vôbec výnimočné a už tobôž nie zahanbujúce. Aj muži majú citlivú pokožku, a preto si po holení aplikujú dezinfekciu a upokojujúce prostriedky na tvár.

Čo by sme si mali uvedomiť

Pri depilácií a holení dochádza k poškodeniu krytu kože. Práve vtedy je koža zraniteľná, nie je ucelená a odolná voči vonkajším nebezpečenstvám. „Do raniek, ktoré vzniknú po holení sa veľmi ľahko implantujú baktérie a vírusy. Existuje ich asi 200 druhov, z čoho je 50 genitálnych a 10 dokonca nádorových. Áno, okrem samotného vírusu vám v ranke môže vzniknúť nádor," vysvetľuje andrológ, doktor Jozef Dubravický.

Prečítajte si aj: Zahodili žiletky a dali priestor prírode. S ochlpením sa ukazujú aj niektoré Slovenky

Práve preto by mali byť ženy pri holení a depilácií opatrné. V prípade, že sa im spravia ranky na pokožke, je potrebné, kožu správne ošetriť a dopriať jej čas na regeneráciu. „Koža potrebuje jeden až dva dni na zregenerovanie a scelenie," dodal.

Obzvlášť pozorní by ste mali byť pri navštevovaní spoločných zariadení, ako sú bazény. Aj keď to môže byť pre ženy nepríjemné, mali by sa oholiť minimálne tých 20 až 24 hodín pre návštevou podobného zariadenia.

Čo vám hrozí za nedodržanie

„Denno denne máme v ambulanciách výskyt pacientov s HPV infekciami. Celosvetovo dokonca až 10 percent populácie môže byť prenášačmi infekcie a nemusia mať ani konkrétny prejav" hovorí Dubravický.  .

Za život sa s touto infekciou stretne asi 80 percent ľudí. Nejde pritom len o oblasť genitálov, ale aj o oblasť rúk (bradavice) a nôh. Infekcia sa taktiež môže prenášať pri orálnom uspokojení, keďže obaja partneri môžu mať infekciu v rankách vzniknutých po holení.

Prečítajte si aj: Toto sú najčastejšie chyby pri holení

Ako uvádza odborník, nie každý človek, ktorý je prenášačom je aj infikovaný. Pokiaľ sa na pokožke nenachádza ranka, cez ktorú sa infikujete, vírus môže byť pokojne aj iba na povrchu pokožky. Z nej sa to môže preniesť pri kontakte na druhú osobu a tú nakaziť. „Mal som prípad, kedy sa trinásťročný chlapec nakazil od svojho otca, ktorý bol infikovaný, pretože sa utierali spoločným uterákom," dodáva andrológ.

Určite sa však nemáme vraciať do obdobia minulého storočia a prestať sa upravovať. Dôležité však je aby sme sa správali zodpovedne a pozorne, ošetrili si ranky a dodržiavali časové rozostupy medzi holením a kontaktom s vodou v bazéne či pohlavným stykom.

Viac sa dozviete v nižšie uvedenom rozhovore:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy