07. 07. 2020 14:15 | BRATISLAVA/PR ČLÁNOK

Slovenskí vedci sú už len kúsok od klinických testov vlastného lieku na rakovinu

Darí sa im aj vďaka spolupráci súkromného a štátneho sektora.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka.

Na onkologické ochorenia denne na Slovensku zomiera až 38 ľudí, ročne pribudne viac ako 40.000 nových pacientov a aktuálne sa u nás lieči vyše 200.000 pacientov. Popri týchto alarmujúcich číslach však máme aj dobré správy. Vývoj diagnostiky a liečby rakoviny napreduje aj vďaka vedcom zo slovenskej biotechnologickej spoločnosti Selecta Biotech SE. Tí sa môžu pochváliť prvými úspechmi nielen pri diagnostike nádorových ochorení, ale aj pri samotnej liečbe rakoviny.

Vďaka účinnej spolupráci medzi štátnym a privátnym sektorom a koordinácii s tými najlepšími onkológmi nášho regiónu, ako napríklad Národný onkologický ústav Bratislava, Fakultná nemocnica Sv. Cyrila a Metoda Bratislava, Fakultní nemocnice Brno, Ústav hematologie a krevní transfuze Praha a i., táto mladá slovenská firma validuje a testuje svoje jedinečné terapeutické riešenie pre onkologických pacientov.

Ako uviedol riaditeľ a výskumný pracovník spoločnosti Selecta Biotech Filip Rázga v súčasnosti onkológov trápia dva zásadné problémy. Neskorá a nepresná diagnostika a nežiadúce vedľajšie účinky chemoterapie. V oblasti onkológie podľa neho máme dva smery, ktorými sa uberajú inovácie: diagnostický a terapeutický. Slovenskí vedci zo Selecta Biotech sa môžu pochváliť, že ich pomerne mladá spoločnosť, ktorá vznikla len v roku 2018 prináša riešenia v obidvoch smeroch.

Filip Rázga.
Filip Rázga.
 

V oblasti diagnostiky sa im podarilo vyvinúť testovacie sady pre molekulárnu diagnostiku umožňujúce skoršie objavenie rakoviny, nakoľko sú 10 až 100-krát citlivejšie ako podobné produkty. No a ďalším tromfom v rukách šikovných Slovákov sú aj ich poznatky v oblasti liečby nádorových ochorení.

„Každý pozná chemoterapiu a my ako spoločnosť, sme prišli s vedeckým konceptom chemoterapie s minimom, alebo aj bez vedľajších účinkov. Tento koncept validujeme v spolupráci aj s inými vedeckými inštitúciami"- tvrdí šéf spoločnosti Selecta Biotech Filip Rázga.

Andrea Bábelová z Biomedicínskeho centra SAV zdôraznila, že úspech pri výskume rakoviny nie je možný bez úzkej spolupráce s lekármi a nemocnicami. „My ako vedci, v prvom rade pracujeme s modelmi. My si nejakú chorobu ako situáciu namodelujeme. Potom máme výsledky, ktoré si musíme overiť v reálnej situácii. A to už bez lekárov a pacientskych vzoriek nie je možné," uvidela Bábelová.

„Všetci vedia, že chemoterapia prináša vedľajšie účinky, a ten najväčší úspech Selecta Biotech je, že máme patentovanú technológiu, ktorá minimalizuje vedľajšie účinky chemoterapie," konštatuje šéf spoločnosti Rázga. Liečba pacientov by na základe tejto technológie mohla byť oveľa šetrnejšia a bezpečnejšia a tým pádom i účinnejšia a lepšia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka.
 

Podľa Andrey Bábelovej je spojenie síl verejného a súkromného sektora v oblasti výskumu liečby rakoviny veľmi cenné. „Firma má určité možnosti, ktoré nemá akadémia, naopak akadémia má určité možnosti, ktoré nemá firma. Takýmto spojením síl sa vieme lepšie dostať k spoločnému cieľu, z ktorého nakoniec profituje ten, kto to najviac potrebuje, a to je pacient," zdôraznila predstaviteľka SAV.

Podľa Rázgu vývoj každého nového liečiva má dve fázy, predklinickú a klinickú. Spoločnosť Selecta Biotech je so svojím „liekom" na rakovinu na konci predklinickej validácie, čo znamená, že pred samotným testovaním liečiva na ľuďoch sa musia urobiť experimenty na zvieratách.

„My sa teraz nachádzame na konci predklinickej fázy, to znamená - modelové zvieratá. Akonáhle sa ukáže, že náš koncept je úspešný, tak už nič nebude brániť vstupu do klinickej fázy," uviedol výskumník. Ako dodal, aj napriek zložitému procesu schvaľovania a byrokracie, to je moment, po ktorom každý výskumník túži. „Dostať sa do klinickej fázy testovania a overiť ponúkané riešenia tam, kde môžu reálne pomôcť," povedal šéf spoločnosti Selecta Biotech.

Podľa neho je zavŕšenie klinickej fázy testovania „lieku na rakovinu", ktorý by mohol byť voľne dostupný a predajný na trhu, behom na dlhé trate, čo je vyhliadka 5 rokov a viac. Filip Rázga vyjadril presvedčenie, že do pol roka bude spoločnosť Selecta Biotech vedieť, ako je úspešná v liečbe na modelových zvieratách a potom môžu postúpiť do finálnej klinickej fázy testovania.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka.
 

Selecta Biotech SE je slovenská biotechnologická spoločnosť, ktorá sa špecializuje na inovácie v oblasti diagnostiky a terapie onkologických ochorení. Svoje know-how implementuje do vývoja nových protinádorových liečiv. Spoločnosť vznikla v roku 2018, pričom vedeckými garantami sú Ing. Filip Rázga, PhD., MPH. s 20-ročnou praxou v oblasti onkológie a biotechnológií a Mgr. Veronika Némethová, PhD., MPH. - špecialistka v oblasti onkológie a molekulárnej biológie. Počas svojej vedeckej kariéry, obaja pôsobili na prestížnych vedeckých a klinických pracoviskách doma i v zahraničí a sú autormi jedinečnej platformy pre dizajn selektívne pôsobiacich liečiv, s univerzálnym aplikačným potenciálom.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy