23. 07. 2020 06:00 | BRATISLAVA/vd

Nevera v číslach: Sú Slováci neverní? Výsledok vás prekvapí

Najdôležitejšia je komunikácia a určenie si hraníc, čo si vo vzťahu môžete dovoliť a čo už nie je prístupné.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: CandyBox Images/shutterstock.com

„Nikdy nebolo ľahšie byť neverný a zároveň nikdy nebolo tak ľahké na neveru prísť," tvrdí Diana Fabiánová, dokumentaristka a marchmakerka, ktorá sa rozhodla spraviť vlastný prieskum a dokument o nevere na Slovensku. Ako sme na tom? Je nevera iba problém cudzincov, alebo aj náš?

Odpoveď je, žiaľ, kladná. V priemere dokonca u nás podvádza, alebo už niekedy podviedol každý druhý človek. Zarážajúce je, že na Slovensku podvádzajú viacej ženy, v priemere až 70 percent. Celosvetovo je pritom dokázané, že nevernejší sú muži.

Podľa dokumentaristky je obrovským problémom komunikácia. Páry by sa mali najprv lepšie porozprávať, po čom túžia, čo im prekáža aj čo sa im páči. Následne by však mali prediskutovať aj hranice vo vzťahu. Partneri majú problém byť k sebe úprimní, priznať sa, veľa si klamú. A pritom je vo vzťahu najdôležitejšia úprimnosť, vyjadrenie pocitov a pochopenie.

Prečítajte si aj: Oblasti slasti na ľudskom tele. Poznáte tie svoje?

„V mnohých prípadoch po prevalení nevery prichádza veta vo forme: Nevedel/a som, že toto už vnímaš ako neveru," tvrdí Fabiánová. Pri fyzickej nevere je to v podstate jasne dané. Asi žiadny partner nie je ochotný akceptovať bozky, dotyky a už tobôž nie sex. Ako je to však pri písaní?

Práve chatovanie (písanie si cez sociálne siete) je najmodernejšia forma nevery. Ľudia svoju konverzáciu posunú k intímnym témam s erotickým podtónom, niekedy dokonca k posielaniu nahých fotografií. Ide o nedostatočne ošetrenú sféru, o ktorej sa málo diskutuje a neskôr je už až neskoro.

Nie je dokázané, kto lepšie zvláda neveru. Ide naozaj o individuálnu situáciu povahu jedincov. Existujú však páry, ktorým nevera dokonca pomohla a bola pre nich určitým katalyzátorom pre ich prebudenie sa a nakopnutie toho vzťahu, pracovanie na ňom

Viac sa dozviete v rozhovore nižšie:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy