29. 07. 2020 13:30 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Aká omáčka sa hodí k rôznym druhom cestovín? Prehreškom sú špagety s bolonskou omáčkou

Jedlá z nich sú lacné, zdravé a ľahko stráviteľné.

Rôzne druhy cestovín.
Rôzne druhy cestovín. Foto: Evgeny Karandaev/shutterstock.com
Pappardelle s bolonskou omáčkou.
Plnené talianske cestoviny.
Cestoviny penne s paradajkou a mozarellou.

Cestoviny sú súčasťou nášho jedálnička niekoľko storočí. Odborníci na výživu hovoria, že tanier cestovín je prospešný pre zdravie človeka. Majú starobylú tradíciu siahajúcu do čias, keď človek opustil kočovný spôsob života a začal žiť z práce na poli a pestovania obilnín.

Podľa tradície cestoviny na európsky kontinent priviezol Marco Polo pri návrate do dnešného Talianska z Číny v roku 1271. Iní bádatelia vraj zistili, že cestoviny predsa len majú kolísku na území dnešného Talianska.

Výrobňa cestovín v Spišskej Novej Vsi.
Výrobňa cestovín v Spišskej Novej Vsi. Foto: TASR
 

Obsahujú bielkoviny, sacharidy, vodu a nízky podiel tuku. Obsah bielkovín a vláknin závisí od toho, či ide o vaječné alebo bezvaječné cestoviny. Z minerálnych látok je v nich najmä vápnik, fosfor, stopové prvky železo a zinok a sú ľahko stráviteľné

Jednou z výhod cestovín je aj cenová prístupnosť či jednoduchá príprava, pri ktorej sa dá uplatniť fantázia. Ale viete, aké druhy sa hodia k akým omáčkam? Prinášame vám pár tipov a možno sa necháte inšpirovať.

Správna omáčka na správne cestoviny

Na Apeninskom polostrove rozlišujú viac ako 300 druhov a tvarov cestovín, no v domácich podmienkach sú na prípravu najjednoduchšie ploché dlhé rezance, ktoré sa rozlišujú šírkou: tagliatelle - ploché pásiky so šírkou do 5 mm; fettuccine - široké 6,5 mm; papardelle - široké nad 1 cm a tiež ravioly (tvarom pripomínajú naše perky), ktoré sa plnia zvyčajne zmesou mletého mäsa, hríbov alebo zeleniny.

Pappardelle s bolonskou omáčkou.
Pappardelle s bolonskou omáčkou. Foto: Anna_Pustynnikova/shutterstock.com
 

Vedeli ste, že Taliani nekonzumujú špagety s bolonskou omáčkou? Mäso zvyknú kombinovať s tagliatelleami alebo pappardelleami. Odborníci tvrdia, že správny tvar cestovín zdôrazňuje chuť a textúru omáčky. Počet kombinácií cestovín s omáčkou je takmer nekonečný, existuje niekoľko pravidiel, ktoré treba dodržať, aby ste mali na tanieri optimálnu kombináciu, informuje portál unileverfoodsolutions.sk.

Dlhé cestoviny

Najznámejšie sú špagety. Odborníci radia, že najlepšie si ich vychutnáte s omáčkami na báze olivového oleja a cesnaku spoločne s mäsom alebo rybami. Ak ich chcete vyskúšať v klasickej verzii, pripravte jednoducho iba aglio, olio e peperencino (cesnak, olivový olej a čili).

Špagety aglio e olio.
Špagety aglio e olio. Foto: K321/shutterstock.com
 

Tenšie cestoviny sú napríklad capelli d'Angelo, v preklade anjelské vlasy. Dobre sa kombinujú s jemnou paradajkovou omáčkou, sú vhodné aj na prípravu polievok alebo rýchlych jedál.

Široké cestoviny

Ich tvarom sú v podstate pásiky a patria sem spomínané tagliatelle, pappardelle, ale aj fetuccine a mafaldine. Dobre sa kombinujú napríklad s ragú (mäsová omáčka), hubovou, paradajkovou omáčkou a omáčkou z morských plodov a veľmi dobre do seba absorbujú omáčky.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Evgeny Karandaev/shutterstock.com
 

Dlhé, tenké a ploché cestoviny, ako linguine, trenette alebo bavette pripomínajú tvarom ploché špagety. Avšak líšia sa od nich sofistikovanejším vzhľadom, plochým povrchom so šírkou približne 6 až 9 mm, vďaka čomu sú vhodné pre ľahšie omáčky na báze paradajok a morských plodov, vysvetľuje portál.

Krátke cestoviny

Tento typ cestovín v tvare rúrok dokonale zachytí omáčku. Medzi najznámejšie typy krátkych cestovín patria penne, klasicky podávané ako penne all'arrabbiata s čili. Napríklad, podobné pennette sa lepšie kombinujú s ľahšími omáčkami na paradajkovej báze s bazalkou a kúskami tradičnej mozzarelly, ktorá sa na cestovinách roztopí.

Cestoviny penne s paradajkou a mozarellou.
Cestoviny penne s paradajkou a mozarellou. Foto: Elena Veselova/shutterstock.com
 

Majte na zreteli, že pri mäsovejších a ťažkých omáčkach by ste si mali uvariť rigatoni. Vzhľadom na ich vrúbkovaný povrch, dĺžku (cca 5 až 6 cm) a veľký priemer sa mäso a omáčka voľne dostávajú dovnútra. Nemajú skosené konce, vďaka čomu sa dajú postaviť. To sa využíva pri rôznych druhoch zapekaných jedál. S paradajkovou omáčkou alebo mäsovým ragú sa tiež dobre kombinujú cestoviny farfalle (motýliky) a fusilli (vretienka).

Šalát Caprese s paradajkami, mozzarellou a bazalkovu.
Šalát Caprese s paradajkami, mozzarellou a bazalkovu. Foto: Timolina/shutterstock.com
 

Mušličky (orecchiette) alebo cavatelli sú vhodné na kombináciu jemných omáčok so zeleninou, napríklad brokolicou, karfiolom, feniklom, čakankou a artičokami, ale aj s morskými plodmi s cesnakom. Z tradičných slovenských by sme mohli do tejto skupiny zaradiť kolienka.

Plnené cestoviny

A sme pri poslednej veľkej skupine - plnené cestoviny. Tie si pre prípravu omáčok žiadajú úplne odlišné ingrediencie. Patria sme napríklad ravioli alebo tortellonini.

Plnené talianske cestoviny.
Plnené talianske cestoviny. Foto: stockcreations/shutterstock.com
 

Podávajú sa s jednoduchými omáčkami - maslo so šalviou alebo paradajková omáčka. Ich menšie druhy, tortellini a raviolini sú skvelou prílohou do polievok, dodáva portál.

Aj cestoviny majú svetový deň

Prvý Svetový deň cestovín sa slávil z iniciatívy Talianskeho zväzu výrobcov cestovín a Zväzu výrobcov cestovín v EÚ 25. októbra 1998 v Neapole a odvtedy sa tento deň pripomína každý rok.

Rozdelenie talianskych cestovín.
Rozdelenie talianskych cestovín. Foto: Elegant Solution/shutterstock.com
 

Cieľom tohto dňa je podpora konzumácie cestovín, poukázanie na význam kultúrnych a sociálnych hodnôt pri spoločnom stolovaní, na zvýraznenie nutričných hodnôt pokrmov z cestovín a v neposlednom rade aj ekonomický prínos pri pestovaní plodín a výrobe samotných cestovín.

Ak nechcete cestoviny kupovať, inšpirujte sa svetovým kuchárom Jamie Oliverom a urobte si cestoviny doma.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy