31. 07. 2020 06:00 | BRATISLAVA/vd

Pozor na vysoké teploty. Ako ochladiť prehriate byty, interiéry a domácich miláčikov?

Obmedziť by sme mali aj príjem alkoholu a kofeínových nápojov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/Kaia92

Uplynulé dni priniesli naozaj vysoké teploty. Do konca týždňa nás čaká krásne počasie, ktoré však prináša aj svoje riziká a problémy. Už začiatkom týždňa sme vás v spravodajstve informovali, že sa zvýšil počet ľudí, ktorí z horúčav skolabovali.

Práve preto je potrebné, okrem dodržovania pitného režimu, prispôsobiť teplotám aj iné návyky. Obmedziť by ste mali konzumáciu alkoholu ale aj cestovanie s deťmi a domácimi zvieratami. Podstupujete totižto veľké riziko. Mnohí však majú problémy aj so spánkom, pretože prehriate nie sú iba naše telá a autá, ale aj byty.

Vysoké teploty a alkohol

Letné drinky a studené pivo patria k letu, takže určite sa týchto pôžitkov nemusíte vzdať úplne. Avšak všetko by ste mali robiť s mierou a to platí aj o konzumácií alkoholu. Určite by ste mali vylúčiť pitie domácich silných páleniek a čistého tvrdého alkoholu.

Prečítajte si aj: Ako očistíte svoje telo od alkoholu? Prinášame niekoľko tipov

Vynechať by ste mali predovšetkým nápoje s obsahom kofeínu. Medzi to patrí hlavne káva, čierny čaj a kofola, či Coca-Cola. O káve sa bežne hovorí, že je močopudná a nie je to výmysel. Kofeín odvodňuje organizmus a podporuje potenie. Z toho vyplýva, že o to viac tekutín by ste mali prijať.

Mali by ste sa vyhnúť aj sladkým minerálkam, obsahujú veľa cukru.

Pozor by ste si mali dať aj na ľadové nápoje, v dôsledku teplotných výkyvov vám môžu spustiť angínu.

Teplota v aute až 70 stupňov Celzia

Napriek neustálemu napomínaniu stále rodičia zabúdajú deti v aute. Nehovoriac o zvieratách. Aj keď sa vyberiete iba vytiahnuť si peniaze z bankomatu, či kúpiť si vodu alebo jedlo, určite ich zoberte so sebou. Aj keď dieťa spí.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/enjoy photo
 

Teplota v aute po zaparkovaní totižto rýchlo stúpa. Dieťa začne bolieť hlava a z tepla dostane kŕče. Dosiahnuť pritom môže až 70 stupňov Celzia.

Domáce zvieratá

Ohrozené sú pri vysokých teplotách aj domáci miláčikovia. Zaistiť by ste im pred venčením mali dostatok čerstvej vody a tieň, v ktorom si bude môcť oddýchnuť.

Je dobré vyhnúť sa venčeniu cez najvyššie teploty okolo obeda. Zoberte na prechádzku svojho psíka skoro ráno a večer, kedy je teplota miernejšia. Nezabudnite si na prechádzku vziať vodu a ešte jednu pre svojho miláčika.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Nopphon Pitukdoungkamoll
 

Pozor dávajte aj pri strihaní psov. Letný zostrih je samozrejme vhodný, ale určite psíkom srsť úplne neohôľte. Srsť ho izoluje od okolia a chráni ho pred prehriatím.

Nebezpečný je aj zohriaty betón a asfalt. Najlepšou voľbou sú návleky na nohy, avšak ani tie nie sú úplne odolné. Následne môže trpieť spáleninami. Nehovoriac o tom, že psy uvoľňujú časť tepla cez packy.

Interiéry

Teraz riešime situáciu, kedy máte v byte zavedenú klimatizáciu. Ak chcete zvlhčiť a ochladiť miestnosť v byte, môžete si namočiť uterák, utierku, alebo nejakú starú plachtu a zavesiť ich na okno. Vzduch prúdiaci dovnútra sa tak ochladí, zvlhčí, a tak vám klesne aj teplota v byte.

Prečítajte si aj: Ktorá zelenina je najlepšia na grilovanie? Prinášame vám aj tipy, ako ich pripraviť

V prípade, ak nemáte ako uchytiť mokrý kus látky, môžete aj rozprašovačom na kvetiny zvlhčiť záclony. V prípade ak máte žalúzie alebo rolety, spustite ich, zatiahnite a zatemnite byt.

Telo si najlepšie schladíte pod sprchou, nastavte si však vlažnú vodu aby ste nespôsobili telu šok (a nezatvoria sa vám póry). Pozor si dajte aj na utieranie sa. Pri prirodzenom schnutí sa pokožka totižto taktiež ochladzuje. Portál blesk.cz odporúča pre dobrý spánok aj pyžamo ochladené v mrazáku.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy