10. 08. 2020 11:01 | CAMBRIDGE/rd

Medicínsky zázrak: Lekári nedávali dievčatku s orgánmi mimo tela šancu, dnes má dva roky

V ohrození bude ešte rok, potom by jej mali orgány voperovať do tela.

Laurel po narodení.
Laurel po narodení. Foto: Facebook/Kelly Phizacklea

Dvojročná Laurel Phizackleová z britského Cambridgeu už na prvý pohľad nie je obyčajným dieťaťom.

Dievčatko sa totiž narodilo so vzácnou vývojovou vadou omfalokéla, okrem toho jej zistili aj deformáciu chrbtice. Píše Daily Mail.

Omfalokéla vzniká, ak sa počas vnútromaternicového vývoja neuzavrie otvor v prednej brušnej stene (v oblasti pupka) a črevné kľučky sa vydúvajú navonok. V prípade Laurel sú mimo tela žalúdok, pečeň aj črevá.

Dievčatko s omfalokélou.
Dievčatko s omfalokélou. Foto: Facebook/Kelly Phizacklea
 

Keď lekári v 12. týždni tehotenstva odhalili tento problém, na rovinu nielenže rodičom povedali, že ich dieťa pôrod nemusí prežiť, ale budúcej mamičke navrhli, aby zvážila možnosť potratu.

Viacerým bábätkám s touto vadou počas tehotenstva zavedú orgány späť do tela, v prípade Laurel to však, vzhľadom na rozsah omfalokély, nebolo doteraz možné.

Okolo orgánov, ktoré sú mimo tela, sa vytvorila koža, a tak Laurel môže jesť, piť či chodiť na toaletu, avšak musí byť pod zvýšeným dohľadom rodičov. Akékoľvek poranenie s tou vadou by sa mohlo skončiť fatálne.

Laurel teraz.
Laurel teraz. Foto: Facebook/Kelly Phizacklea
 

Laurel prišla na svet 6. júna 2018 cisárskym rezom. Doktori museli byť veľmi opatrní, aby nepoškodili jej „vonkajšie" orgány, pretože by mohla zomrieť.

To jej hrozí stále. Rodina totiž musí počkať, kým Laurel nebude mať tri roky. Až potom jej budú môcť orgány voperovať do tela.

Pokiaľ by jej ich vložili príliš skoro, keď ešte nemá kostru dostatočne vyvinutú, hrozilo by, že bránica by sa nemusela vedieť vyrovnať s menším voľným priestorom.

Všetci sa tak už tešia na rok 2021, ktorý by mal byť vykúpením nielen pre samotnú Laurel, ale určite aj pre rodičov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy