18. 08. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Môže existovať dlhodobý vzťah bez sexu? Odborníci majú odpoveď

Dôležité je, či si zakladáte na emočnom alebo fyzickom spojení s partnerom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/4 PM production

Intímnosti sú vo vzťahu nesmierne dôležité. Po desiatich rokoch vo vzťahu nikto neočakáva motýle v bruchu a pohľady cez ružové okuliare. Prvotná zamilovanosť sa mení na dôveru, vernosť, istotu a lásku, tú hlbokú a nie prchkú.

Rokmi však váš sexuálny život uberá na intenzite. Postupne sa začnete viac venovať práci, domácim povinnostiam a váš sexuálny život už nie je taký častý. Možno vás to trápi, možno si hovoríte, že to tak bežne ľudia v dlhodobých vzťahoch majú. Kde je pravda? A je šanca, že sa sex opäť vráti do vzťahu?

V každom vzťahu hrá sex rôznu rolu. Niektoré páry majú od začiatku nízku frekvenciu sexu, u iných sa vytráca postupom času.

Prečítajte si aj: Neviete ako máte hovoriť s partnerom o sexe? Poradíme vám ako s tým začať

Preto je dôležité pozerať sa na svet z rôznych uhľov pohľadu. Skôr ako si poviete, že chcete zo vzťahu bez sexu a intímnosti odísť, alebo si nájsť prípadne milenca, mali by ste odhaliť dôvody jeho straty a pokúsiť sa ich napraviť. Alebo prehodnotiť, či je pre vás sex naozaj taký dôležitý.

Prečo je váš vzťah bez sexu?

Sex sa zo vzťahov vytráca napríklad preto, že vy a váš partner ste zaneprázdnení a máte veľa záväzkov a povinností, pre ktoré odkladáte svoje intímne chvíle. Niektoré páry obmedzili svoje posteľné hrátky, pretože sa prestali fyzicky priťahovať alebo si sex neželajú pre negatívne životné skúsenosti," tvrdí uznávaná autorka Stacey Laura Lloyd, ktorá sa zaoberá randením a vzťahmi.

Okrem toho existujú aj páry, ktoré prídu o sexuálny život po narodení dieťaťa. Náročnejšie začnú vnímať partnera ako sexuálnu bytosť. Často sa už vnímate a oslovujete ako matka a otec svojich detí.

Prečítajte si aj: Oblasti slasti na ľudskom tele. Poznáte tie svoje?

Existujú však páry, pre ktoré sex nikdy nebol kľúčovou záležitosťou a svojho partnera považujú skôr za spoločníka a priateľa než za romantického zvodcu.

Mnohí stratili sexuálnu túžbu po partnerovi pre neveru, pretože zrada a zničená dôvera silno narušujú túžbu po intimite.

Je vo vzťahu sex naozaj dôležitý?

Za zníženú frekvenciu sexu môže stres, zaneprázdnenosť, žiadne súkromie, hormonálne zmeny súvisiace s vekom, zdravotné problémy a mnoho iného. Vzťah nie je statický rovnako ako on sa vyvíja aj každý z partnerov. Každý z nich môže nasledovať svoje sny a čas a energia na sex už nezostáva.

Napriek tomu sú partneri spokojní a cítia sa dobre. „Sex je jedným zo základných pilierov zdravého vzťahu a bez neho to vo vzťahu naozaj nejde, avšak neznamená v ňom všetko," vysvetľuje párový terapeut Honza Vojtko.

Prečítajte si aj: Koľko sexu vo vzťahu potrebujeme? Odpoveď vás prekvapí

„Kvalita a kvantita sexu sa rokmi mení. V dlhodobom vzťahu máte vedľa seba niekoho, kto pozná vás, vaše telo a aj to, čo na vás funguje," dodáva.

K teórii, že kvantitu a kvalitu je potrebné rozlišovať, sa prikláňa aj vzťahová expertka.

„Sex je potrebná súčasť intímneho vzťahu a mnohí veria, že je sex pre nás nevyhnutným spôsobom, ako sa v skutočnosti môžeme spojiť so svojím partnerom, pretože je fyzický aj emočný. Pokiaľ je váš sexuálny vzťah ojedinelý, môže sa vám vzdialiť emočne aj váš partner," hovorí expertka Frances Cohen Praver.

Zostať vo vzťahu alebo odisť?

Skôr sa musíte seba opýtať, ako veľmi je pre vás dôležitý sex. V prípade, že je pre vás priam nutnosťou a nedokážete zostať v romantickom vzťahu, kde je iba zriedka či vôbec, neváhajte. Naopak, ak sa uspokojíte s emocionálnym spojením a príde vám váš vzťah aj tak zmysluplný, úspešný a dlhodobý, nezahoďte ho.

V prípade, že sa neviete rozhodnúť, tvorene sa porozprávajte s partnerom. V dnešnej dobe už veľa párov funguje na princípe otvoreného vzťahu, píšu zeny.cz.


VIAC Z My ženy