25. 08. 2020 14:15 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Cibuľa je malý zázrak. Toto sú jej pozitívne účinky, o ktorých ste určite nevedeli

Pomôže vám získať energiu, krásnu pleť aj zlepší sexuálny výkon partnera.

cibula.jpg
cibula.jpg

To, že z cibule sa väčšina ľudí rozplače, určite viete. Okrem tohto negatívneho vplyvu a zápachu z úst však v sebe ukrýva už iba pozitívne účinky.

Cibuľa sa väčšinou konzumuje uvarená, prípadne surová v šalátoch či na klasickom mastnom chlebe. Hodí sa do polievok, omáčok aj pod mäso. Cibuľa je základnou ingredienciou pri varení. V Číne ju dokonca začali používať už v roku 5000 pred naším letopočtom.

Egypťania ju používali na liečbu bradavíc, kašľa a pokladali ju za prírodné antibiotikum. No ovplyvňuje toho ešte oveľa viac.

Oči a ústa

Cibuľa obsahuje síru, ktorá zlepšuje zdravie očnej šošovky. Stimuluje produkciu proteínu s názvom glutatión, ktorý pôsobí ako antioxidant. Vyššia hladina tohto proteínu predstavuje znížené riziko glaukómu, makulárnej degenerácie a šedého zákalu.

Prečítajte si aj: Minestrone - chutná letná polievka, ktorá nasýti

Zlúčeniny síry zároveň pomáhajú redukovať baktérie v ústach, čím poskytujú prevenciu proti zubnému kazu.

Energia

Siahate automaticky pri únave po nápojoch s obsahom kofeínu? Nabudúce môžete vyskúšať cibuľu. Vláknina v cibuli spomaľuje trávenie a udržuje tak stabilnú hladinu cibule. Inulín, je vláknina, čisto prírodný sacharid, ktorý sa stará o fyzickú výdrž.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: PhotoMediaGroup/shutterstock.com
 

Sexuálna výdrž

V Afrike veria, že cibuľa podporuje sexuálne zdravie mužov a pôsobí proti impotencii a erektilnej dysfunkcii. Podľa tamojších obyvateľov je veľmi dôležité, aby sa spárovala s medom, potravinou, ktorej sa prisudzuje sexuálna výdrž a odolnosť.

Stres

Podľa čínskych vedcov môže konzumácia cibuľovej šťavy regulovať oxidačný stres a choroby, ktoré vyvoláva. Môže za to kvercetín, jeden z najsilnejších antioxidantov a najrozšírenejší biologicky aktívny flavonoidov.

Prečítajte si aj: Zaujímavé recepty z uhoriek. Ktorý vyskúšate ako prvý?

Pleť

Cibuľa je plná vitamínov (konkrétne A, C a E). Všetky prispievajú k zdravej pokožke, chránia ju pred baktériami a zároveň sa starajú o jej prirodzené žiarenie. Obsahuje taktiež zinok, ktorý pôsobí na akné, vyrážky a je účinný v boji proti vráskam, píše prostreno.cz.


VIAC Z My ženy