09. 09. 2020 12:55 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Bolestivá menštuácia: Zistite, kedy potrebujete babské rady, lieky alebo už lekára

Menštruačné bolesti dokážu nepríjemne ovplyvniť váš život.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shuterstock.com, Africa Studio

Každá žena to má individuálne, jednu trápia menštruačné bolesti a druhú nie. Aj tie bolesti sú u každého iné, a podľa toho by sa k nim malo aj pristupovať.

Príčinou menštruačnej bolesti je tvorba látky nazývanej prostaglandin. Tieto látky sú podobné hormónom a vznikajú skoro vo všetkých orgánoch tela, ale pôsobia iba miestami.

Ovplyvňujú prekrvenie a zvyšujú sťahy svalov maternice. Uvoľnenie prostaglandínov pred a v začiatku menštruácie vedie ku kontrakciám maternice a následne k bolesti v podbrušiu, ktorá môže trvať 48 až 72 hodín. Bolesť môže byť v rôznej intenzite a koncom menštruácie sa vďaka prekrveniu sliznice zmierňuje.

Neznesiteľná bolesť

Nadmerne bolestivá menštruácia je veľmi nepríjemná a dokáže negatívne ovplyvniť vaše fungovanie. Okrem silnej bolesti sa objavujú aj tlaky a kŕče v podbruší a bolesť v bedrovej časti.

Prečítajte si aj: Spoločný home office vám zlepší aj sex. Chce to ale pravidlá

Kŕče väčšinou prichádzajú vo vlnách a sprevádzať ich môže bolesť hlavy, preháňanie, zvracanie a výnimočne aj omdlievanie. Primárna bolestivá menštruácia je typická u dospievajúcich dievčat, je viazaná na ovulačný cyklus a veľmi často ide o takzvaný rodovo podmienený výskyt.

Sekundárna bolestivá menštruácia sa môže objaviť kedykoľvek v priebehu života a má odlišné príčiny.

Čo pomôže?

Keďže najčastejšou príčinou dysmenorey (latinský výraz pre bolestivú menštruáciu) je vysoká hladina prostaglandínov, veľmi často sa pri nej v gynekológii používajú nesteroidné protizápalové lieky. Tie znižujú zvýšenú tvorbu prostaglandínov a znižujú aj napätie svalov v maternici. Z voľne predajných liekov je to napríklad kyselina acetylsalicylová, ibuprofén, diklofenak, naproxén či dexketoprofen.

Ak trpíte veľkými bolesťami, mali by ste ich začať užívať tri dni pred začiatkom menštruácie a prípadne pokračovať až do štvrtého dňa cyklu. Tieto lieky však majú aj svoje podmienky užívania, akým je vek pacientky alebo jej hmotnosť. Preto sa radšej vždy poraďte so svojím lekárnikom a nezabudnite si pozorne prečítať príbalový leták.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Marcos Mesa Sam Wordley
 

Príčinou kŕčov a bolestí môže byť aj porušenie rovnováhy hormónov produkovaných vaječníkmi alebo nedokrvenie maternice vyvolané sťahmi maternice. Viete, že je vaginálna mikroflóra obzvlášť nestabilná práve v čase menštruácie?

Počas menštruačného krvácania sa zvyšuje pH v pošve, a preto až päťnásobne stúpa aj riziko vzniku zápalu.

„Pri menštruačnom krvácaní dochádza k prirodzenému úbytku laktobacilov a naopak k rozmnoženiu iných nebezpečných baktérií. U zdravých žien sa tento nepomer vzápätí po menštruácii zmení späť v prospech laktobacilov, ktoré chránia prostredie pošvy pred prevahou agresívnych mikroorganizmov. Skupina takýchto žien je, žiaľ, skôr menšinová. Väčšina žien by preto mala tomuto nepriaznivému stavu predchádzať, najlepšie aplikáciou priaznivých probiotických baktérií priamo do pošvy, " radí Vít Unzeitig z pôrodnícko-gynekologickej kliniky LF OU a FN Ostrava.

Prečítajte si aj: Pár si adoptoval štyri deti. O pár týždňov zistili, že čakajú štvorčatá

Klasické menštruačné tampóny preto majú nahradiť probiotické tampóny, z ktorých sa po zavedení vďaka telesnej teplote uvoľňujú miliardy probiotických kmeňov laktobacilov. Dochádza k rozkladaniu vaginálneho glykogénu na kyselinu mliečnu, čím je docielené veľmi kyslé pH, správne pre fungovanie pošvového ekosystému.

Predmenštruačný syndróm

Predmenštruačný syndróm sa objavuje v druhej polovici cyklu (5-14 dní pred menštruáciou). Bolesti brucha, napätie v prsníkoch, bolesti hlavy, zmeny nálad, zhoršenie kvality pleti, poruchy trávenia, zápcha či nadúvanie. To všetko sa môžeme dať do súvislosti s predmenštruačným syndrómom.

ILustračná snímka.
ILustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Kunlanan Yarist
 

Na liečbu predmenštruačného syndrómu a porúch menštruačného cyklu možno použiť napríklad kvapky, ktoré sa podávajú pred menštruáciou a počas nej. S ich výberom vám poradí lekárnik.

Dôležité sú aj látky v jedle

Z jedálnička by ste mali vynechať výrobky z bielej múky, kávu, čaj, nápoje kolového typu, nadmieru soli, cukru aj alkohol. Vyvarovať by ste sa mali i stresu a fajčeniu.

Dopriať by ste si, naopak, mali potraviny obsahujúce vitamíny B, C a E (fazuľa, mandle, listová zelenina), dôležitý je aj zinok, vápnik a horčík. Jedzte dostatok kvalitných bielkovín (chudé mäso), celozrnné cestoviny a pečivo, potraviny bohaté na esenciálne mastné kyseliny (ryby).

Pomôcť môže aj čaj. Vhodnou bylinou je alchemilka, ktorý sa používa samostatne alebo je súčasťou bylinných zmesí určených pre ženy. Iste ste už aj samy prišli na to, že na zmiernenie menštruačných ťažkostí vedie pokoj na lôžku a teplo, teda prikladanie teplých obkladov, radí mojezdravi.cz.


VIAC Z My ženy