14. 09. 2020 11:26 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Rok plánovala svadbu: Keď som sa dozvedela o nových opatreniach, rozplakala som sa

Petra je zo všetkého vyčerpaná a odkladať sobáš už nechce. Verí, že jedného dňa sa na oslave zídu všetci jej blízki.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/Dragana Gordic

Petra z Bratislavy plánovala svadbu rok. So snúbencom si vybrali dátum 26. septembra a tieto dni vybavovala už len posledné detaily. Všetko však zmenili nové protiepidemické opatrenia.

Čítajte tiež: Nové protiepidemické opatrenia pre Bratislavu. V divadle, či na hokeji môže byť len 50 ľudí

Plánovali svadbu pre 70 hostí

Svadby v Bratislavskom kraji sú od 14. septembra povolené len pre 30 osôb. Petra aj jej snúbenec majú veľké rodiny a plánovali pozvať 70 hostí. Keď si uvedomila, že povolený je menej ako polovičný počet hostí, rozplakala sa.

"Hneď som volala mojim a snúbencovým rodičom. Plakala som. Jasné, že nejde o život, ale posledné dva týždne som už len doťahovala detaily a zo dňa na deň sa to celé zrušilo. Po roku plánovania je neskutočne náročný pocit. Musela som všetkých obvolať a oznámiť im, aká je situácia," opisuje svoje pocity Petra.

V hre ostávala aj alternatíva, že svadbu nezrušia a bude na nej menej hostí. Keďže ale majú veľa rodinných príslušníkov, nechcela "losovať", koho pozve a koho nie. Zodpovednosť si však uvedomuje a aj keby mohli organizovať veľké svadby, dodržali by hygienické opatrenia. Zabezpečili by dezinfekčné prostriedky, čistenie priestorov a časté vetranie. Niektorí starší ľudia sa jej už sami odhlásili a nehnevala sa na nich.

Premýšľali aj nad možnosťou, že každý hosť predloží negatívny test na koronavírus a v takom prípade budú môcť oslavovať aj vo väčšom počte. Podľa Petry je však nemožné prihlásiť na testy v rovnaký termín 70 ľudí a chcieť od nich, aby si za ne aj platili.

Petra sa so snúbencom nakoniec rozhodla sobáš nerušiť. Vezmú sa v kostole a v neďalekej reštaurácii to oslávia s najbližšou rodinou. "Nechceli sme to už rušiť. Táto situácia môže trvať aj dva roky. Máme toho už "po krk" a chceme sa vziať," hovorí budúca nevesta.

Na neurčito odložili oslavu, na ktorej chcú pôvodných hostí. Kedy to bude, zatiaľ nevedia.

"Už sa mi nikdy nestretnú naraz v ten istý dátum blízki, priatelia, DJ, fotografka či kameraman. Je to deň, keď sa chcete cítiť pekne, záleží vám na vizáži, na šatách. Nakoniec to skoro nikto neuvidí. Zamrzí to," hovorí Petra.

TIP: Dopad koronavírusu: Ľudia odriekajú svadby. V Česku ich majú najmenej za 100 rokov

Zálohy im už nevrátia

Snúbenci nakoniec prídu aj o časť financií, ktoré do svadby investovali. Zálohy, ktoré zaplatili, už nedostanú naspäť. Petra sa nehnevá a rozumie aj podnikateľom, ktorých príjem závisí od svadieb a osláv.

"Oni sú tiež ľudia. Mnoho reštaurácií prežíva vďaka svadbám a aj oni potrebujú peniaze. Záloha im možno pomôže," dodáva. Organizovať svadbu je podľa nej náročné a druhýkrát si to už nechce zopakovať. Postupne sa zmieruje s tým, že tá jej bude úplne iná, ako plánovala, no verí, že raz sa jej najbližší stretnú a oslávia spoločne jej manželstvo.