24. 09. 2020 10:46 | BRATISLAVA/tvnnoviny.sk

Kam sa stratí tuk z tela, keď schudnete? Odpoveď vás možno prekvapí

Musíte si uvedomiť rozdiel medzi chudnutím a stratou tuku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Andrey_Popov/shutterstock.com

Možno to znie ako hlúpa otázka, ale určite si ju mnohí z vás už položili. Hlavne po diéte, či sledovaní extrémnych premien si hovoríte, že sa ten tuk jednoducho stratil. Je však potrebné uviesť veci a pomenovania na správnu mieru.

Tuk ako oxid uhličitý

Na začiatok je potrebné povedať, že je rozdiel medzi chudnutím (stratou hmotnosti) a stratou tuku. Úbytok hmotnosti je pokles, ktorý vidíte na stupnici vašej váhy. To môže byť spôsobené stratou vody, svalov a, samozrejme, taktiež aj úbytkom tuku. Strata tuku je ale množstvo telesného tuku, ktorý stratíme vo chvíli, keď telo spáli viac kalórií, než koľko v daný deň spotrebuje.

Prečítajte si aj: Američanka nosí sťahujúci korzet 18 hodín denne. Chce mať najužší pás na svete a prekonať rekord

Väčšina odbúranej tukovej hmoty je vydychovaná ako oxid uhličitý. Aspoň tak to vidí štúdia austrálskeho fyzika Rubena Meermana a profesora Andrewa Browna z University of New South Wales z roku 2014. Výskum bol publikovaný v British Medical Journal.

Mnoho lekárov a dietológov má podľa nich stále mylnú predstavu, že sa tuk premieňa na energiu, teplo alebo svaly. V skutočnosti, ako zdôrazňuje Meerman, jednoducho "ide do vzduchu".

Energetický deficit

Ak schudnete zhruba desať kilogramov, vyše 80 percent z toho prejde pľúcami. Zvyšok bude vylučovaný močom, výkalmi, potením a slzami. Bohužiaľ ale nemôžete schudnúť jednoducho len tým, že budete rýchlejšie dýchať. Tak to nefunguje. Všetko sa deje prostredníctvom metabolického procesu, takže, ak chcete skutočne stratiť tuk, musíte sa počas dňa hýbať a stravovať sa zdravo. Taktiež je dôležité, aby ste pili veľa vody.

Bez tuku to nejde

Tuk ale k svojmu životu nutne potrebujeme. Či už ako súčasť nášho tela, alebo ako dôležitú zložku potravy. Certifikovaná osobné trénerka Heather Neffa hovorí: „Nemôžete žiť bez tuku."

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: gorillaimages/shutterstock.com
 

Tuk je základnou stavebnou jednotkou našich tiel, pre telo je rovnako nevyhnutný ako svaly, krv a kosti. Ak v tele jeho množstvo klesne pod určitú úroveň, ženy napríklad prestávajú menštruovať. Stáva sa to aj pri anorexii. Ideálny obsah tuku v ženskom tele je 18 až 30 percent.

„Konzumácia tuku sama o sebe z vás neurobí kyprých ľudím, ako sa mnohí domnievajú, ale pomáha spaľovať tuky a napomáha mnohých procesom v tele," hovorí Neffová. Tuk je dôležitý pre tvorbu hormónov, je nevyhnutný pre funkciu mozgu, rast svalov a oveľa viac.

Ide však o zdravé tuky, ktoré sa nachádzajú v potravinách, ako sú avokádo, vajcia, chudé mäso, organické mliečne výrobky, orechy, semená, banány a ďalšie, radí portál dama.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy