26. 09. 2020 15:47 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Chystáte sa zasadiť okrasný vres? Prezradíme vám, aké má liečebné účinky

Okrem krásnych farieb a kvetov vás poteší aj jeho efekt na zdravie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/iMarzi

Tento týždeň sa začala jeseň a k nej parí aj úprava záhrady a balkónov. Pre chladnejšie počasie sa vykopávajú cibuľky kvetín a sadia sa odolnejšie, akými sú chryzantémy, sukulenty a okrasné vresy.

Práve tie sú pekné, farebné a nenáročné. Vaše vresoviská budú pôsobiť veľmi romanticky a môžete ich skombinovať s väčšími kameňmi ale aj drobnými kríkmi či trvalkami.

Prečítajte si aj: Existujú potraviny, ktoré v nás dokážu vyvolať pocity eufórie. Niektoré z nich sme preskúmali

Nie je potrebné ich príliš často polievať a odolávajú aj mrazom. Jediné, čo musíte ochrániť, sú korene, takže je dobré, ak obalíte kvetináč netkanou textíliou, látkou alebo aj polystyrénom.

Zdravie

S chladným počasím prichádza aj riziko viacerých ochorení. Vres sa okrem okrasného použitia dá využiť aj v zdravotníctve. Odrezávajú sa v čase kvitnutia jeho kvety alebo celé malé výhonky, ktoré sa následne dajú usušiť. Napomáhajú k uvoľňovaniu a rozpúšťaniu hlienov, majú močopudné a upokojujúce účinky.

Ak vás trápia problémy s močovými cestami, alebo máte zápal, vydezinfikovať močové cesty si môžete aj čajom z vresu. Tento čaj je veľmi účinný aj pri liečbe zväčšenej prostaty a čistení obličiek. Údajne dokáže rozpustiť aj močové kamene a upraviť trávenie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Galina Grebenyuk
 

Vres vám môže pomôcť aj s nespavosťou, stačí, ak si pripravíte jeho odvar. V litre vody povarte asi minútu štyri lyžičky kvetov vresu, hrniec odstavte, nechajte 15 minút stáť a vlažný vypite.

Podľa portálu prostreno.cz sa v minulosti využíval aj ako ochucovadlo v pivnom priemysle a varievala sa z neho aj medovina. V súčasnosti sa využíva skôr v kozmetickom priemysle na výrobu šampónov, parfumov a iných výrobkov na pleti.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy