29. 09. 2020 19:02 | EDINBURGH/tvnoviny.sk, lm

Žena si vyberala šošovky mokrou rukou. Neskôr oslepla na jedno oko

Pacienti s včasnou diagnostikou majú dobrú šancu na úplné uzdravenie, to však nebol Charlottin prípad.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / ESB Basic

Nosenie kontaktných šošoviek ju pripravilo o zrak. Dvadsaťštyriročná Charlotte Clarkson z Edinburghu si jedného večera vybrala šošovku z oka mokrou rukou. Práve z vody sa jej do očnej rohovky dostal parazit. Ten spôsobil infekciu, po ktorej mladá žena na jedno oko oslepla, píše Daily Mail.  

„Vedela som, že je nebezpečné sprchovať sa alebo plávať s akýmkoľvek druhom kontaktných šošoviek, ale netušila som, že aj minimálny kontakt s vodou môže mať také zničujúce účinky,“ hovorí Charlotte, ktorá strávila tri mesiace v zatemnenej izbe, pretože denné svetlo jej spôsobovalo nesmierne bolesti.

Paradoxom je, že Charlotte, ktorá pracuje ako opatrovateľka, nosila očné šošovky od trinástich rokov. Na pracovnom výlete v Kanade si ich v jeden večer vybrala bežným spôsobom. Ráno sa však zobudila s pocitom, akoby mala v oku štrk.

Škriabanie neustávalo, bolesti naopak silneli a oko jej navyše sčervenalo. Vybrala sa preto k lekárovi, ktorý jej diagnostikoval obzvlášť agresívnu formu očného jačmeňa. Charlotte dostala antibiotické kvapky. Bolesti však neustupovali a až návšteva oftalmológa odhalila novú diagnózu. Mladej Škótke diagnostikovali herpetickú keratitídu.

Jej stav sa ale v priebehu nasledujúcich týždňov stále zhoršoval, oko bolo čoraz bolestivejšie a citlivejšie na svetlo. Lekári mali preto podozrenie, že ide o infekciu spôsobenú akantamébou.

Pacienti s včasnou diagnostikou majú dobrú šancu na úplné uzdravenie, to však nebol Charlottin prípad. Nasledujúce testy totiž neboli schopné včas odhaliť, že ide skutočne o akantamébu. Mladá žena preto na pravé oko oslepla.

Jedinou nádejou na obnovenie zraku v jej pravom oku je transplantácia rohovky. Lekári sú však skeptickí. Ľudí navyše vyzývajú, aby boli pri používaní očných šošoviek obzvlášť opatrní a zamedzili ich kontaktu s vodou.

Parazit nazývaný akantaméba sa nachádza vo vzduchu, v pôde aj vo vode. V oku spôsobuje ochorenie zvané akantamébová keratitída, zriedkavú očnú infekciu, ktorá môže viesť až k strate zraku. Podľa výskumu charitatívnej organizácie Fight For Sight až 95 percent pacientov trpiacich infekciami očí sú práve nositelia kontaktných šošoviek.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy