12. 10. 2020 11:34 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Máte často chuť na sladké? Prezradíme vám, prečo vás trápi a ako ju zahnať

Dôvody vás môžno prekvapia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: beats1/shutterstock.com

Pozná to asi každý. Pracujete, možno pozeráte televízor alebo sa iba prechádzate a neustále máte na niečo chuť. U niektorých je to na slané, ale väčšina ľudí má chuť práve na niečo sladké. Dá sa s tým niečo robiť a je možné tento pocit ovplyvniť?

Na internete sa často dočítate, že si máte dať kúsok ovocia, ktoré chuť zaženie. Podľa odborníka Petra Havlíčka to tak nie je. Práve naopak, ešte ju znásobíte. Žiadna rýchla a jednoznačná odpoveď jednoducho neexistuje. Ako píše portál zeny.cz, omnoho dôležitejšie je zamerať sa na to, prečo vôbec táto chuť nastane.

Ovplyvňujúce faktory

Na chute človeka má vplyv viacero faktorov, medzi ne patrí, samozrejme, samotný jedálniček jedinca, emócie ale aj prostredie.

Prostredie je najľahšie pochopiteľné, ak sedíte v cukrárni na káve. Samozrejme, váš mozog, oči aj čuch vníma a cíti všetky vône a lákavé sladké pochúťky. Rovnako je to aj v obchode, keď ste v oddelení so sladkosťami a bonboniérami. Ak sa tam nachádza vaša obľúbená pochúťka, odrazu na ňu budete mať chuť a kúpite si ju.

Prečítajte si aj: Trápia vás v kuchyni malé mušky? Takto s nimi zatočíte

Horšie je to s emóciami. Často sa ľudia vyhovárajú, že jedia sladkosť, aby nabrali energiu, pretože sa zle vyspali alebo majú za sebou náročný deň, rokovanie, test a podobne. Pravdou je, že si často volíme sladké pochúťky, aby sme sa cítili dobre, navodíme si pozitívne pocity. Veď sa zamyslite - ste v strese, nudíte sa, pohádali ste sa s niekým, cítite úzkosť, nedajbože ste sa s niekým rozišli, nezvolili ste si práve vtedy niečo sladké? Ak áno, ide o emočné prejedanie.

Nesprávny jedálniček je ďalším dôvodom častej chuti na sladké. Vaše jedlo totižto nie je vyrovnané. Možno jete veľa sacharidov alebo potraviny s vysokým glykemickým indexom. Vaša hodnota krvného cukru následne rýchlo stúpne a klesne, na čo telo zareaguje opätovnou potrebou zjesť niečo sladké. Snažte sa vyvážiť vašu stravu a nejesť náhle v obrovskom množstve, ale postupne.

Pomôcť vám však môže aj sex, viac sa dočítate tu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy