14. 10. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Diéta podľa typu osobnosti, ktorá je pre vás tá ideálna?

Nie sme všetci rovnaký, a preto aj reagujeme na diéty rozdielne.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Kotin/shutterstock.com

Chudnúť sa už snažila asi každá žena na svete a diét existuje snáď milión. Lenže tá čo zaberie na jednu, nemusí zabrať aj u druhej, a tak sa naskytla otázka, prečo je to tak? Nie sme všetci rovnaký, a preto aj reagujeme rozdielne.

Trénerka Len Widestromová je autorkou knihy "Diet Right For Your Person Type", v ktorej vytvorila štvortýždňový diétny plán pre každý typ osobnosti. Ako uvádza portál dama.cz, každá osoba je jedinečná, avšak vie sa zaradiť medzi jednu z piatich typov osobnosti.

"Žiadna diéta nebude fungovať rovnako pre každého človeka. Ja vychádzam z piatich typov osobnosti a podľa toho, kto sa do ktorej zaradí, im odporúčam jedálniček. Je dôležité poznať seba samého a porozumieť svojej osobnosti, až potom môžete schudnúť," hovorí Len.

Typ 1: Človek činu

Patríte k ľuďom, ktorí sú orientovaní na výsledky a majú radi vo všetkom poriadok. Rozhodujete sa ľahko a rýchlo, zvyčajne ste desať krokov pred ostatnými a milujete rutiny, pravidlá a plánovanie?

Prečítajte si aj: Neviete, čo si máte uvariť na obed? Pripravte si rýchle a zdravé šaláty

Potom vám nerobí dobre nutričná ​​rozmanitosť, naopak si potrpíte na rovnaká jedlá. Ste konzervatívny typ osoby, netúžite experimentovať ani ochutnávať nové chute. Ak chcete schudnúť, nebude vám robiť problém čítať etikety, počítať kalórie a vážiť si porcie. Pokiaľ ide o cvičenie, ste na seba prísny a extrémne tvrdý, vydržíte veľa, a to aj vtedy, keď už nemôžete.

Ukážkový jedálniček:

Raňajky: Smoothie z jahôd, proteínového prášku a jedného hrnčeka plnotučného mlieka

Desiata: 1 hruška a 350 ml vody

Obed: Syrová omeleta so špenátom

Olovrant: Hrsť mandlí a voda

Večera: Pečená biela ryba so zeleninou pečenou v rúre

Typ 2: Dobrodruh

Ako správny dobrodruh, ste otvorený novým zážitkom a dobrodružstvám. Ste nadšený z nových vecí a projektov, ale rýchlo stratíte záujem.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/lzf
 

Aby ste dodržali nejakú diétu, musíte stále skúšať nové veci, potraviny aj chute. Pokiaľ ide o cvičenie, rozhodne neprevádzkujte len jeden druh športovej aktivity, prestalo by vás to baviť. Musíte aktivity striedať.

Ukážkový jedálniček:

Raňajky: Vajcia na akýkoľvek spôsob (2 vajcia natvrdo, 2 kúsky celozrnného chleba, miešané vajíčka) alebo 1 téglik gréckeho jogurtu, 2 hrnčeky jahôd a pol hrnčeka müsli

Obed: Špenátový wrap / šalát z hrušiek / zelené smoothie / krémová polievka z tekvice

Večera: Krevety s tekvicou a hráškom alebo mleté ​​mäso so šalátom či bezlepkové cestoviny so špenátom a hubami

Typ 3: Rebel

Ste spontánna a impulzívna, je vo vás veľa energie. Žijete pre prítomnú chvíľu, nehrabete sa v minulosti a nelipnete na detailoch. Nepáči sa vám rutina a zložitosti, niekedy ste trochu dezorganizovaná. Napriek tomu, keď chcete, viete byť efektívna.

Prečítajte si aj: Päť skvelých rád, ako zvládnuť jesennú únavu. Dôležité je aj vymeniť chladničku

V diétach bývate nekonzistentná, rovnako tak v cvičení a ďalších aspektoch kondície a zdravia. Dávate prednosť nezáväznosti, nepreferujete predplatené hodiny v posilňovni. . Schudnete jedine vtedy, keď budete premýšľať o veľkostiach porcií, vyčleníte si jeden deň na prípravu jedla a stanovíte si mantinely.

Ukážkový jedálniček:

Raňajky: 1 vajce, 60 g morčacej šunky, 2 plátky slaniny, 1 kúsok celozrnného chleba alebo 100 g gréckeho jogurtu s marhuľami, nektárinky či lesným ovocím

Desiata: 30 g mandlí alebo 30 g kešu či iných orechov alebo 1 stredný jablko alebo 1 hrnček čerešní alebo 2 kiwi

Obed: 85 g lososovi alebo halibuta s kelom a 1 hrnčekom sladkých zemiakov alebo 1 hrnčekom čiernych fazúľ, zeleninový šalát alebo 115 g kuracích pŕs a dusená zelenina

Olovrant: 100 g bieleho gréckeho jogurtu alebo hrsť orechov

Večera: Tuniak so zeleninou alebo 85 g tuniaka vo vlastnej šťave v konzerve s reďkovkami a rukolou alebo 85 g chudého morčacieho mäsa s dusenou zeleninou

Typ 4: Hrdina

Vždy myslíte na ostatných a vy ste až na poslednom mieste. Ste typický tímový hráč, ktorý sa dobre adaptuje na rôzne situácie. Občas ste v strese, pretože toho na seba beriete až moc.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: George Rudy/shutterstock.com
 

Jedzte čo najpestrejšia jedlá a dávajte prednosť tomu, že budete jesť s ostatnými ľuďmi, nie osamote. Ak budete jesť sama, zjete toho viac. Cvičenie je pre vás problém, pretože sa často vyhovárate, že nemáte čas.

Ukážkový jedálniček:

Raňajky: Proteínový nápoj s chia semienkami a nesladeným mandľovým mliekom alebo 1 téglik gréckeho jogurtu a 1 hrnček čučoriedok a 1 a ½ lyžičky medu

Desiata: Proteínová tyčinka (tu vždy noste so sebou)

Obed: Sendvič z chleba s plátkami čedaru alebo mozzarelly, 1 hrnček špenátových listov a 115 g nakrájaného kuracieho mäsa a ½ paradajky. Počas obeda vypite asi 450 ml vody.

Večera: Dusené kurča na cesnaku a 1 hrnček hnedej ryže alebo pikantné plnené papriky, šampiňóny s kuracím mäsom a syrom

Typ 5: Pohodár

Ste inteligentná a veľmi dobre viete, čo sa vám páči a čo nie. Ste typ človeka, ktorý keď sa nezmestí do nohavíc, ide do obchodu a kúpi si nové. Diéty nie sú to, po čom túžite. Keď sa však rozhodnete, že schudnete, budete efektívna.

Prečítajte si aj: Máte problémy so zaspávaním? Toto sú najčastejšie dôvody

Schudnete vtedy, keď si vymedzíte čas sama pre seba (spočiatku pokojne len desať mínu ráno a desať večer). Je potrebné, aby ste si jedlá pripravovala na celý deň dopredu do krabičiek, čo vás prinúti ich zjesť.

Ukážkový jedálniček:

Raňajky: 1 a ½ hrnčeka ovsenej kaše z uvarených ovsených vločiek, 1 hrnček čučoriedok a 480 ml vody

Desiata: Vývar z kostí

Obed: Grilovaný tuniak s hnedou ryžou a zeleninou alebo morčacie karbonátky s sladké zemiaky

Olovrant: Vývar z kostí alebo zeleninová polievka

Večera: Dusená rybie zmes so zeleninou alebo pečený losos so sezamom a pečenou zeleninou alebo steak z hovädzieho pupka a restovaná kel

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy