20. 10. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Máte vo svojom okolí toxickú kamarátku? Tieto znaky ju odhalia

Je to viac jednostranné priateľstvo a iba jedna z vás do neho vkladá pocity, čas aj energiu.

zlá kamarátka
zlá kamarátka Foto: shutterstock.com/ Ollyy

Každá žena má v živote niekoľko kamarátok, avšak nie všetky sú tie skutočné. Občas sa totižto vytvorí aj určité toxické priateľstvo, ktoré môže jednotlivcom viac škodiť ako byť prospešné. Zistíte to jednoducho, pristihnete sa, ako sa trápite po spoločných rozhovoroch, správach alebo vás údajná kamarátka priam rozčuľuje. Jednoducho je to viac jednostranné priateľstvo a iba jedna z vás do neho vkladá pocity, čas aj energiu.

Takáto kamarátka vás môže kedykoľvek zradiť, či vám pomyselne vraziť nôž do chrbta. Možno čiastočne medzi sebou súperíte, alebo máte vzťah jak mama s dcérou. Zaujíma sa o vás iba keď niečo potrebuje a nikdy sa nemôžete na ňu spoľahnúť. Áno, vitajte v toxickom vzťahu.

Prečítajte si aj: Koľko šálok kávy je už príliš veľa? Pozor, aby vás aj nezabila

„Priateľstvá môžu byť obohacujúce, vychovávajúce a povznášajúce. Ak má na vás váš kamarát opačný dopad, možno by ste mali prehodnotiť váš vzťah a prekonfigurovať úlohu tejto osoby vo vašich životoch. Neznamená to však, že musíte dané priateľstvo úplne ukončiť. Stačí ho iba oslabiť a stretávať sa napríklad na spoločných udalostiach," vysvetľuje doktorka Jessica Nicolosi, klinická psychologička z New Yorku pre portá oprahmag.com.

Kritizuje a ponižuje vás

Ak vás vaša kamarátka neustále zhadzuje a ponižuje zamáva to predovšetkým s vašou sebaúctou. Nikto nechce počúvať iba o svojich chybách, veď nikto nie sme dokonalý a každý nejaké má. Pokiaľ vám neustále hovorí, že je krajšia, šikovnejšia, má toho viac na práci, lepší hudobný vkus a dosahuje aj väčší úspech, nie je všetko v poriadku. Áno, je potrebné medzi sebou zdieľať aj pozitívne informácie, avšak nie za cenu straty rešpektu a úcty k druhej osobe.

„Toxickí priatelia sa všeobecne nemenia. Čo sa zmení je to, ako s nimi zaobchádzate a či sa rozhodnete ponechať si ich vo svojom živote alebo nie," hovorí psychoterapeutka a špecialistka na zvládanie hnevu Tyra Gardner.

Žiarli

Zdravá súťaživosť je medzi priateľmi normálna a môže byť dokonca pozitívna, píše portál blesk.cz. Povzbudí vás a „nakopne" k lepšiemu napredovaniu. Spôsobiť to môže aj maličkosť, ako osamostatnenie sa, povýšenie, či svadba. Určite ste sa v podobnej situácií už ocitli aj vy, pokiaľ ju však viete potlačiť a napokon sa z kamarátky tešiť, všetko je v poriadku.

posedenie na káve
posedenie na káve Foto: Shutterstock.com
 

V prípade, že ide iba o súperenie a snahu vždy vás pokoriť, už to správne nie je. Vaša kamarátka vám totižto vždy musí byť hlavne oporou.

Dávate si pri nej pozor

Vždy máte pocit, že chodíte pri nej ako po špičkách, bojíte sa povedať alebo urobiť niečo, kvôli čomu vyvoláte z jej strany prednášku či hádku? Je to typický znak toxického priateľstva.

„Blízke priateľstvá zahŕňajú oceňovanie myšlienok a emócií druhého človeka. Ak sa vaša priateľka ľahko rozzúri a nebude sa snažiť vidieť veci z vašej perspektívy, možno by ste mali zvážiť, či je to zdravé priateľstvo," hovorí klinická psychologička Amanda Zayde.

Stredobod pozornosti

Dôležitou súčasťou priateľstva je schopnosť dávať aj dostávať. Ak je vaše priateľstvo zamerané výlučne na potreby jednej z vás, môže nastať problém. Stáva sa to hlavne po strate práce, rozchode, či rozvode.

Prečítajte si aj: Rýchle a chutné recepty, potešíte s nimi seba aj rodinu

„Ak si všimnete, že ste vo vzťahu vždy poradcom, pôžičkou alebo záchranou, potom môže byť toto priateľstvo toxické," hovorí Christal D. Jordan, spisovateľka zameriavajúca sa na vzťahy a ženské problémy.

V týchto prípadov však postačí aj jemné upozornenie a daná osoba sa možno spamätá, nie vždy sú totižto ženy zámerne v týchto veciach „sebecké".

Nemôžete jej dôverovať

Každý vzťah je postavený na dôvere a nezáleží, či ide o kamarátsky alebo partnerský vzťah. V úprimnom priateľstve sa to ešte znásobuje.

Stále sa vás snaží zmeniť

Na toto si dávajte obzvlášť pozor. Vaša kamarátka vás má mať rada takú, aká ste a práve vaše skutočné ja si má ceniť. Ak sa vás neustále snaží zmeniť a ovplyvňovať, nechce si zachovať vaše priateľstvo, ale vytvoriť svoju kópiu, či lútku.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy