20. 10. 2020 15:00 | DUBLIN/tvnoviny.sk, lm

Nová štúdia mamičky nepoteší. Detské fľašky vypúšťajú do mlieka mikroplasty

Spôsobuje ho vysokoteplotný proces na sterilizáciu plastových fliaš.

Detské fľašky vypúšťajú do mlieka mikroplasty
Detské fľašky vypúšťajú do mlieka mikroplasty Foto: Shutterstock / Patrik Jech

Bábätká kŕmené z plastových fliaš prehĺtajú milióny mikroplastových častíc denne. Tvrdí to najnovšia štúdia medzinárodného tímu vedcov z Trinity College Dublin v Írsku, ktorá preukázala, že ide o oveľa vyššiu mieru mikročastíc, než sa doposiaľ predpokladalo, informuje The Guardian.

Vedci zistili, že odporúčaný vysokoteplotný proces na sterilizáciu plastových fliaš a prípravu umelého mlieka spôsobuje, že z fliaš sa uvoľnia milióny mikroplastov a bilióny ešte menších nanoplastov.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Ivan Semenovych
 

Testované boli pritom polypropylénové fľaše, ktoré tvoria až 82% dostupných fliaš na trhu. Ide o jeden z najbežnejšie používaných plastov, ktorý sa využíva aj pri výrobe kanvíc a nádob na potraviny. Vedci preto odporúčajú ako hlavnú alternatívu sklenené fľaše.

Zároveň uvádzajú, že presné dopady na zdravie ešte stále nie sú známe, a preto je nevyhnutné „urgentne“ posúdiť toto riziko najmä u najzraniteľnejších skupín obyvateľstva, teda u kojencov. Tím vedcov navyše zostavil pokyny pre sterilizáciu tak, aby sa pri nej znížilo riziko uvoľnenia veľkého množstva mikroplastov.

„Boli sme absolútne šokovaní počtom mikroplastov, ktoré uvoľňovali detské fľaše. Štúdia, ktorú v minulom roku uskutočnila Svetová zdravotnícka organizácia, odhaduje, že dospelí ľudia skonzumujú 300 až 600 mikroplastov denne. Naše priemerné hodnoty pritom dosahovali rádovo milióny,“ uviedol profesor John Boland z Trinity College Dublin v Írsku. Podľa neho je nutné okamžite začať štúdie, ktoré nám dajú lepšie informácie o tom, koľko z týchto mikročastíc sa dostane do krvi a tým aj do životne dôležitých orgánov.

Profesor Oliver Jones z RMIT University v Melbourne v Austrálii uviedol, že zatiaľ ide skôr o odhady než skutočné merania, a preto by rodičia nemali panikáriť, pokiaľ svoje deti kŕmia z plastových fliaš. „Táto štúdia však naznačuje, že problém s mikroplastmi je pravdepodobne oveľa väčší než si myslíme a že ide o niečo, s čím sa musíme skutočne zaoberať.“

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / evso
 

O tom, že bežné plastové fľaše s minerálkami alebo čajové vrecká na báze plastov vypúšťajú nebezpečné mikročastice do nápojov, sa už dlhšie vedelo. Mikroplasty z plastového odpadu však boli doposiaľ nájdené už aj na miestach, kde sa ich prítomnosť nepredpokladala. Výskumníci ich našli v arktickom snehu, alpských pôdach, aj v najväčších hĺbkach oceánov.

Výskum publikovaný v časopise Nature Food pritom začal náhodným nálezom, keď jeden z výskumníkov, ktorý vyvíjal filtre, zistil, že sa stále upchávajú mikroplastami. Tieto boli následne vysledované späť do polypropylénového laboratórneho zariadenia.

Tím sa riadil medzinárodnými pokynmi na sterilizáciu, aby vyrobil detskú výživu v 10 rôznych fľašiach. Pri odporúčaných teplotách pritom vzniklo obrovské množstvo mikroplastov, ktoré sú oveľa menšie ako šírka ľudského vlasu. Nanoplasty sú ešte menšie, takže sa dajú len veľmi ťažko spočítať, vedci však odhadujú, že na liter tekutiny vznikli až bilióny nanočastíc.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Richy99
 

Počas výpočtov potom vedci zistili, že deti kŕmené z fliaš, sú počas prvého roka života vystavené pôsobeniu v priemere 1,6 milióna mikroplastových častíc denne. Najvyššiu mieru dosahovali Spojené štáty americké, Austrália a európske krajiny, kde je vysoká miera využitia detských plastových fliaš.

„Poslednou vecou, ktorú chceme, je znepokojovať rodičov, najmä keď nemáme dostatok informácií o možných zdravotných dôsledkoch. Vyzývame však výrobcov, aby prehodnotili súčasné pokyny pre prípravu umelých mliek a jedál pre deti, ktoré musia rodičia kŕmiť fľaškami,“ dodal profesor Boland.
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy