27. 10. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Z dezinfekcie sa stal každodenný rituál. Poradíme vám, akú si máte vybrať

Dôležitá je aj frekvencia dezinfikovania a výber krému.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Aktuálne je dezinfekcia jedna z najbežnejších prostriedkov každodenného života. Sprevádza ľudí pri vstupoch do práce, do obchodu, na úrady a takmer každá osoba ju má v zmenšenej verzii aj v kabelke či vo vačku. Tento nový zvyk všetkým nevyhovuje. Do kože dlaní sa každý deň opakovane vtiera veľa tekutín alebo gélov rôznej kvality.

Práve preto niektoré kože na rukách praskajú a sušia sa. Poradíme vám, ako z dezinfikovania urobiť rituál, na ktorý sa budete tešiť.

Nevynechávajte dezinfekciu rúk

Koľkokrát si cez deň pošúchate rukou oči, utriete nos alebo sa dotknete úst? Neúrekom, robíme to totiž každú chvíľu a ani to už neuvedomujeme. Rovnako ako sa dotýkame rukami rôznych miest, ktorých sa dotkli aj iní ľudia pred nami (peniaze, nákupné vozíky, tlačidlá bankomatu, výťah).

Prečítajte si aj: Známy rómsky bloger s ochorením COVID-19 poslal pár hodín pred smrťou emotívny odkaz tým, ktorí neveria

Ruky vydržia dezinfikované pritom iba 15 minút, preto sa oplatí nájsť si obľúbený antibakteriálny gél a nosiť ho stále so sebou.

Starostlivo si vyberte dezinfekciu aj krém

V prvom rade si musíte kúpiť kvalitnú dezinfekciu, najlepšie takú, ktorá aj jemne vonia a obsahuje ošetrujúce látky. Stojí za to venovať čas výberu. Kúpte si väčšie balenie alebo niekoľko menších, aby ste ich mohli mať doma, v kabelke, deti v batohu, manžel v aktovke či vo vrecku.

S dezinfekciou utrite aj miesta, ktorých sa dotýkate, a to mobilný telefón, nákupný vozík, volant a pod.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Arne Dedert/dpa via AP
 

Dezinfekcia je na rukách účinná len 15 minút

Účinná dezinfekcia musí obsahovať minimálne 60-70 % alkoholu, aby zlikvidovala baktérie, vírusy a niektoré ďalšie patogény. Pri gélových dezinfekciách môžete počítať aj s tridsiatimi minútami.

Aby dezinfekcia fungovala čo najlepšie, je dôležitá dĺžka expozície (styku s ošetrovanou časťou). Rozotieraniu by ste mali venovať cca 30 sekúnd, za tú dobu zlikvidujete 99,9 % baktérií. Nezabudnite na priestor medzi prstami, končeky prstov, chrbty rúk, dlane aj nechty.

Aby dezinfikovanie bolo zážitkom

Ak sa chcete z dezinfikovania rúk tešiť, mala by obsahovať napríklad alou vera alebo panthenol, ktoré majú starostlivý vplyv na pokožku. Dezinfekcia môže obsahovať aj voňavé esencie, ktoré potešia aj váš nos. Nie všetky dezinfekcie sú totiž rovnaké. Líšia sa obsahom účinných látok, vôní, konzistenciou aj aplikátorom. Dobre vybraným gélom udržíte počas dňa ruky dezinfikované, čisté a mäkké.

Prečítajte si aj: S týmito tromi vitamínmi najskôr porazíte koronavírus. Poradíme vám, kde ich získate

Keď vás predsa len začnú dlane svrbieť a budú vysušené, vrátite im mäkkosť kvalitným krémom. Vyberte si hlavne krém, ktorý sa rýchlo vstrebe a má rýchly účinok.

Lekáreň

Vhodné prípravky alebo ich kombinácie pre akékoľvek zdravotné problémy vám vždy poradia v lekárni. Pri každom produkte nájdete dostatok informácií, poradia vám aj samotní lekárnici a prípadne vám môžu dať aj vzorky na vyskúšanie, píše blesk.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy