29. 10. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Recept pre zdravé dieťa je v štyroch základných rituáloch dňa

Sú dôležité pre zdravie jeho kostí.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: ESB Professional/shutterstock.com

Ktorí rodičia by nechceli mať stále zdravé dieťa. No nie vždy sa to darí dodržať. Občas soplík alebo malé prechladnutie.

Austrálski vedci našli údajne ideálny recept pre zdravé deti do 13 rokov, aby mali pevné kosti a vitálnu obehovú sústavu.

Je vaše dieťa stále choré?

Máte obavy, že je vaše dieťa choré až príliš často a pýtate sa, či je to normálne? Lekárka Jana Cejpová vám dá za pravdu. Podľa jej slov deti v predškolskom veku majú 12 infekcií do roka, čo je priemerne jedna choroba mesačne.

„Keď vezmeme do úvahy, že trvá niekoľko dní prepuknutie choroby, potom ďalších niekoľko dní je jej akútna fáza a asi týždeň jej doliečenie, môže byť dieťa zdanlivo stále choré," hovorí.

Matka s chorým dieťaťom
Matka s chorým dieťaťom Foto: shuterstock.com
 

Podľa odborníčky je to bežné, no netreba nad tým zamávať rukou. Vašej ratolesti treba zlepšiť imunitu, čo dosiahnete kvalitnou a zdravou stravou, pravidelným športovaním a pobytom vonku i liekmi na podporu činnosti organizmu a imunitného systému.

„Situácia sa s nástupom do školy väčšinou rýchlo upraví. Staršie deti bývajú choré menej ako tie, ktoré navštevujú materskú školu," konštatovala Cejpová.

Denné jednoduché pravidlo

Podľa najnovšej austrálskej štúdie sa stačí držať jednoduchého pravidla - 11 hodín spánku, 90 minút intenzívneho cvičenia, osem hodín sedenia denne ako je štúdium v škole a 3,5 hodiny strednej fyzickej aktivity, kde možno zaradiť chôdzu alebo prácu.

„Aktivity dieťaťa po celých 24 hodín počas dňa sú dôležité pre zdravie jeho kostí, ale doteraz sme presne nevedeli, aká je ideálna kombinácia," vysvetľuje doktorka Dot Dumuidová z University of South Australia.

Jej tím sledoval 804 austrálskych detí vo veku od 11 do 13 rokov. Testoval zdravie ich kostí, celého tela a skúmal, ako deti spia, športujú a koľko hodín presedia.

Najzdravšie deti s najsilnejšími kosťami spali jedenásť hodín denne, hodinu a pol denne trávili intenzívnym pohybom a cvičením a sedeli maximálne osem hodín denne. „Optimalizácia zdravia kostí u detí je najlepšou prevenciou osteoporózy neskôr v živote," cituje austrálsku autorku bety.cz.


VIAC Z My ženy