05. 11. 2020 15:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Jedlá, ktoré vyzerajú zdravo, ale deťom v skutočnosti škodia. Dávajte si na ne pozor

Mnohé ukrývajú veľa cukru a tuku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: stockcreations/shutterstock.com

Často ľudia fungujú v zabehnutých chodníčkoch a neuvažujú, či je niečo dobré alebo zlé. Tak to býva nie len s ľudskými návykmi, ale aj so stravovaním. Niektoré zvyky sme si adaptovali z detstva, iné z televízie a iné z nášho osobného štýlu.

Tieto návyky prenášame aj na deti. Môže byť veľmi ťažké vyznať sa v tom, čo je pre deti zdravé a čo nie. A nie len kvôli reklamám, ktoré podávajú skresľujúce informácie. Veľakrát si odporujú aj odborné odporúčania. Ako sa v tom vyznať a s akými jedlami to jednoducho nepreháňať?

Ovocné nápoje

Chcete dať dieťaťu iný nápoj ako vodu či čaj? Ak siahate po ovocných nápojoch, nie je to dobrá voľba. Za veľmi škodlivé ich pre ich vysoké množstvo cukru označujú nie len lekári ale aj odborníci.

Prečítajte si aj: Prezradíme vám, koľkokrát denne by ste mali jesť, aby ste nepribrali či dokonca schudli

Cereálie

Cereálie na raňajky má rado takmer každé dieťa. Ide o veľmi rýchle jedlo, ktoré rodič pripraví za pár sekúnd. Avšak deti majú najradšej sladké čokoládové a škoricové cereálie, ktoré obsahujú veľké množstvo cukru. Dieťa tak prijme veľa kalórií, ktoré mu neprinesú nič užitočného a ešte bude čoskoro opäť hladné.

Sušené ovocie

Máte radi sušené ovocie a myslíte si, že je zdravšie ako cukríky? Napríklad také banánové čipsy pri výrobe často prisladzujú. Aj keď ovocie prisladzované nie je (napríklad sušené marhule), dieťaťu stačí zjesť pár iba kúskov, celý sáčok už obsahuje toľko cukru ako cukríky.

Prečítajte si aj: Päť skvelých rád, ako zvládnuť jesennú únavu. Dôležité je aj vymeniť chladničku

Mliečne desiate

Dávate svojmu dieťaťu na desiatu napolitánku alebo keksík? Nemali by ste to robiť. Je v nich príliš veľa cukrov a tukov. Tri štvrtiny testovaných výrobkov mali vysoký obsah nasýtených mastných kyselín, ktoré majú pri nadmernej konzumácii negatívny vplyv na detské zdravie.

Džúsy

Mnohí rodičia sa domnievajú, že nielen ovocné šťavy ale aj džúsy sú pre deti dobrou voľbou. Je v nich predsa veľa ovocia a vitamínov. Pravdou je, že sú džúsy vysoko kalorické nápoje, ktoré prispievajú k nadváhe. Oveľa lepšie urobíte, ak deťom dáte čerstvé ovocie, ktoré navyše obsahujú viac vlákniny, ktorá sa pri výrobe džúsov zničí.

Gumové medvedíky

Niektorí rodičia nedávajú deťom čokoládu, ale namiesto nej im dajú gumové medvedíky. Napriek tomu, že reklamy avizujú množstvo vitamínov v cukríkoch, asi nie je potrebné hovoriť, že obsah avizovaných vitamínov alebo ovocnej šťavy vážne nie je vysoký. Bohužiaľ majú vysoký obsah cukru.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy