09. 11. 2020 10:33 | BRATISLAVA/zg

Otestovali 43 medov z našich supermarketov. Obstálo iba sedem, zvyšok bol nekvalitný

Zistili to pri testovaní medov z reťazcov veci SAV.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Až takmer 40 percent medov , ktoré kúpite v slovenských obchodných reťazcoch nemá antibakteriálne vlastnosti charakteristické pre med. Vyplýva to z výsledkov Medového laboratória Slovenskej akadémie vied , ktoré skúmalo 43 vzoriek medu v nich zakúpených.

Len 16 percent vzoriek spĺňalo požadovanú úroveň biologickej aktivity, ktorá je charakteristická pre pravé a nepoškodené medy. Živé zložky medu s antibakteriálnym účinkom sú výsledkom práce včiel, v poškodených, upravovaných, alebo vo falšovaných medoch chýbajú, alebo sú nefunkčné.

Med patrí medzi najčastejšie falšované produkty

Ako tvnoviny.sk informovali z projektu Medového laboratória SAV, z predaja medu včelári financujú svoje včelárenie, ale spochybnenie medu ohrozuje celý tento obor. Aj preto je nevyhnutné zavádzať nové, citlivejšie metódy testovania kvality a pravosti medov, aby sa k spotrebiteľovi dostal len pravý a nefalšovaný med.

Antibakteriálna aktivita medu je mierkou biologických vlastností pravého medu. Preto má originálna metóda testovania antibakteriálnej aktivity medu, vyvinutá našimi vedcami z akadémie, výnimočný význam.

Výsledky testovania medov (komerčné).
Výsledky testovania medov (komerčné). Foto: Medové laboratórium SAV
 

„O nedostatočnej kvalite medu, ktorý sa predáva v obchodných reťazcoch sme už dlho tušili. Potrebovali sme však získať objektívny obraz skutočného stavu. A tak sme zakúpili v rozličných obchodných reťazcoch produkty s etiketou med a o testovanie ich kvality sme požiadali vedcov v Slovenskej akadémii vied," konštatoval včelár Rastislav Pavlišin.

Med pomáha pri liečbe

Vedci pod vedením mikrobiológa a zakladateľa projektu Juraja Majtána udeľovali jednotlivým produktom tri známky kvality - zlatú, striebornú a bronzovú. Meranou vlastnosťou bola antibakteriálna účinnosť medu.

TIP: Škriabe vás v hrdle? Nemusíte hneď utekať k lekárovi, pomôže aj domáca medicína

Tá dokáže usmrcovať baktérie, resp. zabraňovať ich rastu a tak pomáhať aj pri liečbe chronických rán či herpesu. Antibakteriálna aktivita robí z medu skutočný med.

Výsledky testov

Výsledky testov sú podľa vedcov pre našich spotrebiteľov alarmujúce. Z celkového počtu skúmaných vzoriek vyhovovalo kvalitatívnym štandardom len 7 zo 43 medov, čo je 16,3 percenta.

Zlatú medailu kvality a najvyšší antibakteriálny potenciál vykazovali len dve vzorky, jedna získala striebornú a štyri vzorky medu bronzovú medailu.

Podpriemernú antibakteriálnu aktivitu zaznamenali u 19 vzoriek testovaných medov. Zvyšných 17 medov zo slovenských reťazcov vykazovali aktivitu len na úrovni samotnej cukornej zložky medu a možno ich tak považovať za mŕtve produkty.

„Všetko to dobré, čo robí med medom bolo v týchto vzorkách mŕtve. Podiel antibakteriálnej aktivity nedosahoval potrebnú úroveň, a preto v tomto prípade nemožno hovoriť o mede, ako funkčnej a zdraviu prospešnej potravine a takéto produkty by sme nemali označovať ako med. Ak to robíme, uvádzame spotrebiteľa do omylu a ten v presvedčení, že si kupuje med s antibakteriálnymi účinkami, si v skutočnosti kupuje iba nefunkčnú potravinu. Tá z hľadiska zdravia a budovania imunity nemá pre človeka žiadnu pridanú hodnotu," vysvetlil autor laboratórnej analýzy medov Juraj Majtán.

Za katastrofálnou kvalitou medu, ktorý je dostupný v obchodných reťazcoch je často neodborná manipulácia, upravovanie či jeho falšovanie.

Výrobcovia a dodávatelia takýchto produktov do reťazcov svojim konaním porušujú zákon. Dôvodom je, že do medu sa nesmú pridávať žiadne ďalšie prídavné látky.

„S medom, po vyzretí v plástoch, vytočení, krátkodobom státí a naplnení do pohárov, by sa nemalo už nič robiť. Ak sa tento proces poruší, napr. zahriatím medu pri teplote nad 40 stupňov med sa znehodnocuje, stráca svoju výnimočnosť-biologickú aktivitu. Zahrievanie sa bežne robí, ak chceme „zrušiť" kryštalizáciu medu, ktorá je mimochodom jeho prirodzená vlastnosť," poznamenal Majtán.

Diera v legislatíve

Úroveň kvality medov sa nedá vždy odhaliť, pretože v súčasnosti používané laboratórne metódy sú už zastarané, resp. rozsah jednotlivých meraných parametrov je nevhodne nastavený.

„Súčasné legislatívne normy, ktoré definujú kvalitu medu na Slovensku, ale aj v Európe, sú nedostačujúce na odhalenie všetkých foriem falšovania alebo znehodnotenia kvality medu. Preto sme vyvinuli novú metódu hodnotenia kvality tohto včelieho produktu s ohľadom na jeho antibakteriálny účinok," hovorí vedúci Laboratória apidológie a apiterapie na Ústave molekulárnej biológie SAV Majtán.

Výsledky laboratórnej analýzy ukázali nevyhnutnosť pravidelne kontrolovať kvalitatívne parametre medov, najmä ich antibakteriálnu aktivitu a tento údaj viditeľným spôsobom uvádzať na etikete tohto včelieho produktu.

Tie produkty, ktoré nebudú spĺňať požadovanú kvalitu by sa nemali označovať ako med. Poctiví slovenskí včelári zároveň upozorňujú, že pravý med, ktorý obsahuje antibakteriálne zložky nie je možné zakúpiť za obvyklú cenu, za ktorú sa med predáva v obchodných reťazcoch.

„Pohár kvalitného medu sa predáva za násobne vyššiu cenu, ako je cena v obchodných reťazcoch. Ak je však spotrebiteľ uvádzaný do omylu, a myslí si, že si zakúpil pravý med za výhodnú cenu, v skutočnosti si často zakúpil mŕtvy produkt bez biologickej aktivity" upozorňuje Pavlišin.

Na ilustračnej snímke včelí plást počas stáčania medu z úľov.
Na ilustračnej snímke včelí plást počas stáčania medu z úľov. Foto: TASR
 

Podľa veterinára a včelára Svetozára Ružičku, ak lacné medy nahrádzajú pravý produkt včiel, poškodzuje to aj financovanie prevádzky včelárenia. Odôvodňuje to tým, že naši včelári nie sú schopní predať med na slovenskom trhu za ceny obvyklé v obchodných reťazcoch.

„Cena pravého medu musí byť oveľa vyššia, inak nedokážeme včeláriť. Včelárstvo je finančne náročné, súvisí s pravidelným ošetrovaním včiel, prikrmovaním, zazimovaním a ak neviete poctivým medom konkurovať jeho upraveným, lacným verziám, je ohrozená existencia včelárstva ako takého," poznamenal Ružička.

Zárukou kvality medu v regáloch obchodov by malo byť ich dôsledné testovanie preukaznými, citlivými metódami. Nová metóda zisťovania antibakteriálneho potenciálu medu môže veľmi účinne doplniť súčasné možnosti posudzovania kvality medu. Je najvyšší čas aj pri mede rozlišovať jeho výnimočnosť a označovať kvalitu.

Spotrebiteľ by nikdy nemal byť uvádzaný do omylu nedôsledným označovaním, obchádzaním noriem alebo nešetrným zaobchádzaním s touto výnimočnou potravinou. Kvalitný med má svoju cenu a spotrebitelia, ktorí ju dokážu rešpektovať, sú zárukou, že poctivé včelárenie prežije aj na Slovensku.


VIAC Z My ženy