19. 11. 2020 12:34 | LONDÝN/rd

Prvé dieťa im po pôrode zomrelo, lekári odpisovali aj druhé. Teraz však oslavuje prvý rok

Asi tridsaťkrát im oznámili, že nemá šancu prežiť.

Iris v inkubátore.
Iris v inkubátore. Foto: Facebook/Emma Griffin

Aj napriek prísnym opatreniam, v ktorých sa pre pandémiu koronavírusu nachádza aj Veľká Británia, čaká na jednu tamojšiu rodinu veľká udalosť. Píše Metro.

Dievčatko Iris totiž bude v sobotu (21.11.) oslavovať svoje prvé narodeniny. Na tom by nebolo nič zvláštneho, keby ho lekári po predčasnom narodení (v 28. týždni) nespočetnekrát neodpisovali.

Tento moment je taktiež veľmi emotívny pre jej rodičov Emmu Griffinovú a Scotta Woodlanda, žijúcich v grófstve Worcestershire. Ich prvé spoločné, taktiež predčasne narodené (v 29. týždni) dieťa totiž zomrelo len necelú hodinu po pôrode.

Niet preto divu, že sa im po príchode Iris na svet začali vynárať nepríjemné spomienky. „Keď nám lekár oznámil, že neprežije, zlomilo nám to srdce," loví v pamäti 42-ročná Emma.

Iris totiž bezprostredne po pôrode, ktorý lekári označili za rizikový, bojovala s viacerými komplikáciami. Okrem iných aj so zápalom pľúc, ktorý dostala len dva týždne po narodení. Okamžite ju preto umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti.

„Každý deň po dobu štyroch týždňov sme počúvali len to, že zomrie. Dostali sme sa do takého bodu, že sme ju dlhší čas nechceli chodiť navštevovať. Po nociach sme namiesto spania plakali a obávali sa momentu, kedy nám zavolajú a oznámia to najhoršie," dopĺňa Emma.

Počas nasledujúcich týždňov sa zdalo, že veci sa menia k lepšiemu. Pozitívna bola aj návšteva rodičov v nemocnici na Štedrý deň.

Prešlo však pár dní a bábätku sa zastavilo srdce, a tak ho museli resuscitovať. Úspešne. Medzitým sa doktorom podarilo odhaliť, že infekcia, s ktorou Iris bojuje od narodenia, je s najväčšou pravdepodobnosťou sepsa.

Po období mierneho zlepšenia však prišiel v marci ďalší zvrat. Po očkovaní sa totiž objavili komplikácie, ktoré ju opäť poslali na JIS.

Hoci na jar prišla prvá vlna koronavírusu, po zlepšení stavu si rodičia mohli Iris v apríli, teda zhruba päť mesiacov po narodení, konečne vziať domov.

„Sme na ňu neuveriteľne hrdí. Momentálne už robí veci, o ktorých nám lekári hovorili, že nikdy môcť robiť nebude," uzavrela dojatá matka Emma.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy