19. 11. 2020 15:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Máte problémy so spánkom? Tieto potraviny vám s tým pomôžu

Vhodné sú preto na večernú konzumáciu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Tero Vesalainen/shutterstock.com

V období, kedy platia mnohé opatrenia a je väčšina voľnočasových aktivít zakázaná, si ľudia, partneri aj rodiny užívajú prevažne rodinnú pohodu a pohodlie. A práve vtedy prichádza čas a chuť na večerné mlsanie.

Iba málokto si však uvedomí, že práve večerné jedenie má vplyv na spánok a nie vždy pozitívny. Kvalitný spánok je pritom pre zdravie veľmi dôležitý. Môže znížiť riziko vzniku určitých chronických chorôb, udržiava zdravý mozog a posilňuje imunitný systém.

Mohlo by vás zaujímať: Pijete pohár vody pred spánkom? Môže to narušiť váš pokojný spánok

Odborníci odporúčajú nepretržitý spánok po dobu 7 až 9 hodín. Ak s tým máte problém, ovplyvniť to môžu viaceré faktory, vrátane zmien jedálnička. Niektoré potraviny totižto, podľa portálu healthline.com, podporujú spánok, a tak si ich konzumáciou zlepšíte kvalitu spánku.

Orechy

Mandle sú zdrojom mnohých živín, medzi nimi aj melatonínu a horčíka, ktoré zlepšujú spánok. Melatonín dokonca dáva telu signál, aby sa na spánok už pripravilo. Práve preto sú výborným večerným pokrmom. Okrem toho majú pozitívny vplyv na ochorenia srdca a cukrovku.

Veľmi obľúbenou a zároveň dobrou voľbou sú aj vlašské orechy. Sú bohaté na výživové látky a poskytujú vyše 19 vitamínov a minerálov. Majú obzvlášť vysoký obsah horčíka, fosforu, mangánu a medi. Lepšiemu spánku by mala dopomôcť taktiež prítomnosť melatonínu a omega-3 mastných kyselín.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: margouillat photo/shutterstock.com
 

Morka a ryby

Morčacie mäso je výbornou večernou voľbou. Nielenže ide o chudé mäso vhodné aj pri diéte, ale vďaka jeho vysokému obsahu bielkovín a tryptofánu pomáha aj spánku. Po konzumácií morky by ste totižto mali pociťovať únavu. Údajne je na to potrebný ešte ďalší výskum, ale vy to môžete vyskúšať už teraz.

Niektoré ryby, ako napríklad tuniak, pstruh, losos a makrela sú veľmi zdravé a obsahujú vysoké množstvo vitamínu D. Taktiež obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré v kombinácií s vitamínom D zvyšujú a zlepšujú kvalitu spánku.

Prečítajte si aj: Doprajte Vianoce tým najzraniteľnejším. Pozrite sa, ako môžete pomôcť deťom či seniorom v domovoch

Niektoré druhy ovocia

Kivi je priam zázračné ovocie. Obsahuje celú radu výživných látok a ešte je aj nízkokalorické. Je bohaté na serotonín a antioxidanty, ktoré zlepšujú kvalitu spánku. Taktiež prospeje vášmu tráviacemu traktu, môže znížiť zápal v tele a hladinu cholesterolu v krvi.

Pili ste už višňový džús? Ak nie, mali by ste začať. Hlavne ak trpíte nespavosťou. Šťava z čerešňovej višne obsahuje vysoké množstvo hormónu melatonín, ktorý ako už vieme, podporuje spánok.

Višne.
Višne. Foto: shutterstoc.com/Fotokostic
 

Čaje

Počuli ste už o mučenke opletavej? Ide o rastlinu, s ktorej sa vyrába aj čaj, ktorý sa tradične používa na liečbu mnohých zdravotných problémov. Znižuje úzkosť, zápal v tele, zlepšuje imunitu a znižuje riziko srdcových chorôb. Upokojujúce vlastnosti mučenkového čaju tiež môžu podporovať ospalosť, dokázala to aj aj sedemdňový štúdia.

Harmančekový čaj je veľmi známy svojimi upokojujúcimi účinkami. Obsahuje antioxidanty, ktoré podporujú ospalosť a taktiež sa ukázalo, že jeho pitie zlepšuje celkovú kvalitu spánku.

Prečítajte si aj: Trápia vás rozštiepené končeky? Zabráňte tomu a nerobte tieto chyby

Zvyšné potraviny

Biela ryža obsahujú slušnú množstvo niekoľkých vitamínov a vitamínov. Vďaka jej vysokému glykemickému indexu (GI) je vhodnou potravinou večernou potravinou. Podľa odborníkov totižto môže konzumácia jedál s vysokým GI najmenej 1 hodinu pred spaním pomôcť zlepšiť kvalitu spánku.

Pomôcť môžu aj iné potraviny a nápoje, ako napríklad mliečne výrobky, banány a ovsené vločky. Taktiež obsahujú živiny, o ktorých je známe, že zlepšujú kvalitu spánku. Konkrétny výskum ich účinkov na spánok však môže byť obmedzený.

Komentáre ( 0)


VIAC Z My ženy