23. 11. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Čo robiť, keď vám muž lezie na nervy? Tu je manuál na prežitie

Základ je upratať si sama v sebe a byť so sebou spokojná.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Dragana Gordic/shutterstock.com

Občas má po krk svoju lásku asi každý. Aktuálne je to však o niečo horšie. Aj keď to znie už mierne „otrepane", ale pravdou je, že pandémia koronavírusu obmedzila každého a spôsobila zvýšenie ponorkového stavu vo vzťahoch.

Nielenže ľudia obmedzili vonkajší pohyb, zrušili sa ich voľnočasové aktivity. Pracovné pôsobenie mnohých ľudí sa presunulo do ich domovov. Tým pádom je na ľudské nervy a psychickú pohodu vytváraná omnoho väčšia záťaž.

Prečítajte si aj: Láska v období pandémie koronavírusu? Aj také príbehy napísal život

Ponorka

Nastáva situácia, že ste na nervy. Z toho ako prežúva, hovorí, pracuje, robí bordel či nerobí nič, varí, alebo vám iba všade zavadzia, sedí na gauči a podobne.

Aj keď ho milujete, ste s ním stále a nie ste na to zvyknutá, a preto vidíte problém naozaj všade. A pritom problém nie je v ňom, ani vo vás, ale v tom, že nie ste na každodenné nonstop spoločné trávenie času naučení. Máte ponorku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: stockfour/shutterstock.com
 

Aj keď sa to zo začiatku prejavuje iba menšími nezhodami, môže to prerásť do hádok, opovrhnutia, urážania a straty úcty. Tieto faktory sú pritom základnými piliermi vo vzťahu. Pokiaľ teda nechcete, aby váš vzťah skončil rozchodom či rozvodom, choďte sa radšej previesť autom, zatvorte sa do voľnej miestnosti a čítajte si, alebo sa osamote poprechádzajte.

Pozor na urážanie

Aj keď sa milujete, viete byť na seba zlí. V hádke si poviete veľa zraňujúcich slov na rôzne témy. Dôvodov môže byť viac. V prvom rade máte pocit, že môžete. Predpokladáte, že aj keď si dovolíte viac, ten človek to ustojí. Ľudia sa však prikláňajú k zlému správaniu aj v snahe partnera niekam dotlačiť. Alebo je dotyčný sklamaný, že nenapĺňa partner jeho očakávania.

Taktiež môže ísť o nenaplnený vzorec chovania. No pozor, urážanie môže vzťah zničiť. Aj keď vás partner miluje, môže si povedať dosť a neuniesť to.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Syda Productions/shutterstock.com
 

Priečky vo vzťahu

Uvedomiť si ponorku a problém však nestačí. „Vo vzťahoch sa často stáva, že partneri nežijú svoj život, ale majú tendenciu prispôsobovať sa. Ženy po deťoch upratujú, učia sa s nimi, venčia psy, varia, upratujú a pod. Muži nie sú mužmi, ale sedia doma a pozerajú televíziu. Narušuje sa tam základné pravidlo a to mať sa rád a byť so sebou a svojím životom spokojný. Až keď vás bude napĺňať vlastný život, nastane čas na kompromisy," vysvetľuje kouč Aleš Kalina. Musíte si preto na prvú priečku v živote dať samú seba a vaše potreby.

Mohlo by vás zaujímať: Doprajte Vianoce tým najzraniteľnejším. Pozrite sa, ako môžete pomôcť deťom či seniorom v domovoch

Rozhovor

Nech riešite akýkoľvek problém, neriešte ho iba sama v sebe. Ľahko sa to píše, ťažšie praktizuje. Aj keď to znie alarmujúco, veľmi veľa párov sa nevie otvorene rozprávať a veľa žien si nevie dupnúť a presadiť si, čo chcú a potrebujú. Choďte na to jemne.

„Nepovedzte partnerovi, že vám lezie na nervy, ale začnite takto: Vieš, že ťa milujem a som rada, že ťa mám a sme si oporou aj v týchto ťažkých časoch, ale jednoducho potrebujem byť chvíľu sama..." radí psychologička Alexandra Hrouzková. A tak si v pokoji sama pozriete v spálni romantickú komédiu, on v obývačke futbalový zápas, obaja budete spokojní a vám už ani ten gauč a jeho jedenie na ňom nebude prekážať.


VIAC Z My ženy