06. 12. 2020 07:00 | BRATISLAVA/Telerána, zg

Viete, aký je rozdiel medzi perkeltom a paprikášom? Nie je to o smotane

Rozdiel je v príprave.

Paprikáš (maď. Paprikás) s haluškami.
Paprikáš (maď. Paprikás) s haluškami. Foto: Diegyms/shutterstock.com

Viete, aký je rozdiel medzi perkeltom a paprikášom? Isto si pamätáte vôňu obeda u vašich starých mám, kde rozvoniavalo toto mäsko.

Šéfkuchár Milo Pabiš vysvetlil, že obe národné maďarské jedlá, ktoré sa udomácnili, aj s gulášom, v našej kuchyni sa nelíšia pridaním smotany, ako si mnohí myslia.

Podľa jeho slov smotana sa môže pridať do oboch jedál a rozdiel je primárne v surovinách a príprave. Maďarské slovo pörkölni znamená pražiť, teda je príznačné pre perkelt a paprikáš, po maďarsky paprikás, je dusený.

Prečítajte si aj: TOP 10 rád, aby sa vám vydarila mäsová polievka

"Obe jedlá môžeme zahustiť smotanou, ale nie je to pravidlo. Smotana je to tuková potravina, ktorá zjemní a zvýrazní chuť papriky v oboch pokrmoch," vysvetlil v Teleráne.

Pabiš hovorí, že perklet môžete robiť z teľacieho, bravčového a kuracieho mäsa. Dokonca originálny maďarský pörkölt je kombinácia teľaciny a údeniny. Základom paprikášu je zase kuracie mäso. Prílohou k obom jedlám sú halušky. No sú oblasti na Slovensku, kde ich podávajú so zemiakmi na rôzne spôsoby alebo knedľou.

Perlelt (maď. Pörkölt) so zemiakmi.
Perlelt (maď. Pörkölt) so zemiakmi. Foto: Buzas Botond/shutterstock.com
 

A v čom je trik pre obe jedlá? Základom perkeltu a paprikášu sú dve ingrediencie - paradajky a papriky. Na masle alebo oleji opražíte cibuľu, pridáte paradajky, papriku, posolíte a okoreníte. Niektoré gazdinky pridávajú aj mletú červenú papriku.

Potom príde na rad mäso. Pri perkelte ho môžete podliať vývarom, ale nemusíte. V prípade paprikášu základ podlejete vývarom ešte pred pridaním mäsa. Ak chcete pred záverom pridať smotanu, môžete ju zahustiť múkou, ale nemusíte.

Na videu vám šéfredaktor poradí aj tretie jedlo, ktoré je veľmi jednoduché a z našich kuchýň akosi vymizlo.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy