07. 12. 2020 13:26 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Chcete prežiť sviatky bez hádok a v pohode? Odborníčka radí, ako na to

Už adventné obdobie by samo o sebe malo byť chvíľami pohody a pokoja.

Rodinná pohoda.
Rodinná pohoda. Foto: shutterstoc.com/MNStudio.

Poznáte to, vianočné sviatky majú byť obdobím oddychu, pokoja, harmónie a radosti. A síce je to tak prezentované aj v každom americkom filme, realita u vás miestami vyzerá tak, že začína tretia svetová vojna. S rodinou a všetkými si ešte viac leziete na nervy a všetko okolo sviatkov vás stresuje a ste s nervami pri nákupoch priam v koncoch. Je to pritom jednoduché, zabúdame totižto o čom tieto sviatky sú.

Už adventné obdobie by samo o sebe malo byť chvíľami pohody a pokoja, nielen samotné Vianoce. Môžete to docieliť aj vo vašej rodine. Podľa terapeutky Lenky Matoušovej si v prvom rade uvedomte, že práve fakt, že ste v súčasnej dobe viac doma sa v advente môže ukázať ako veľké plus. Už v teraz určite rozmýšľate, čo všetko musíte do Vianoc stihnúť kúpiť, upratať, napiecť, opraviť v domácnosti a pod. Vďaka opareniam máte doma deti, partnera a máte čas na svojich milovaných a blízkych, píše blesk.cz.

Prečítajte si aj: Pustili ste sa do vianočného pečenia? Takto najlepšie uskladníte jednotlivé cukrovinky

"Vysvetlite si doma, že tento rok nebudú pod stromčekom obvyklé hory darčekov a ušetrený čas z nakupovania a zrušených vianočných večierkov venujte pokojnejšej príprave na samotné sviatky. Tie môžete tentoraz poňať oveľa duchovnejšie, so zameraním sa na vzťahy, ich prehĺbenie či uzdravenie. Môžete tiež porozmýšľať nad vecami, ktoré vo vašom živote fungujú, za ktoré ste vďačná a ktoré si v tradičnom predvianočnom zhone uvedomovať nestíhate, "odporúča odborníčka.

Začnite u seba

Ako hovorí Matoušová, ideálne by bolo obrniť sa trpezlivosťou, čo sa ľahko povie, ale ťažšie sa to realizuje. Sama sebe by ste mali byť zdrojom pozitívnej energie. Uvedomovať si svoje emócie, ktoré vás ovplyvňujú, aj to, čo vaše city prebúdza. Nebudete mať tak potrebu obviňovať zo svojich nepríjemných pocitov svojich blízkych. A možno zistíte, že sa vašimi obavami, frustráciou či strachom nie je váš partner ani deti.

Kamarátstva

V náročnejším období je nesmierne dôležité udržiavať kontakty s kamarátmi. Môžete sa navzájom porozprávať, vyspovedať, poradiť si, ale aj si pomôcť a zasmiať sa. Terapeutka hovorí, že humor a smiech sú najlepšou formou relaxu. Pretože ak sa niečomu smejete, potom nad tým vlastne víťazíte. Aj keď je veľa toho zatvoreného, môžete si dopriať spoločnú prechádzku, nákupy, alebo si posedieť vonku s termoskou plnou punču a vareného vína.

Zimná prechádzka.
Zimná prechádzka. Foto: shutterstoc.com/Lukas Davidziuk
 

Mobil

Namiesto pohľadníc si posielate SMS správy a čakáte, kedy vám niekto zaželá všetko dobré? Alebo v obavách čo nasledujúce dva týždne príde, neustále sledujete správy týkajúce sa pandémie koronavírusu? Je to asi viac deprimujúce, ako motivujúce, nemyslíte? Zlepšite si náladu vypnutím všetkých médií a dajte priestor prechádzke na čerstvom vzduchu. Možno to znie banálne, ale naozaj to môže mať na vašu náladu až zázračný vplyv. Je to zdravý pohyb, ktorý zníži koncentráciu stresových hormónov a zároveň môžete nasiaknuť čaro zimy a vianočnej výzdoby všade navôkoľ.

Bez obviňovania

Nezabúdajte na lásku, hlavne tú k blížnym. Zo súčasnej situácie je smutný asi každý človek na zemi. Prináša veľa starostí, neistoty a trápenia. A práve preto by ste v sebe mali nájsť láskua byť láskavá na ľudí vôkol vás.

Vianočné pečenie.
Vianočné pečenie. Foto: shutterstoc.com/Yuganov Konstantin
 

Spíšte a naplánujte si domáce úlohy

Vaša domácnosť nefunguje tak, ako ste zvyknutá z bežného režimu. Deti sa učia z domu, s manželom pracujete taktiež z domu a celkovo sa váš systém zruinoval. Nevadí. Dôležité je, aby ste si vytvorili harmonogram. Kedy má kto čas, priestor a možnosti niečo urobiť. Niekto môže umyť okná, iný povysávať, či upiecť medovníky. Naozaj sa to dá, iba je potrebné, aby ste si spolu sadli, porozprávali sa a boli ochotní navzájom si pomôcť.

Rodinné vzťahy a záujem

Nemusia vaše rodinne vzťahy iba utŕžiť jazvy, ale môžu sa aj zahojiť a spevniť. Vymyslite si spoločnú turistiku, ozdobovanie domu, či bytu. Taktiež môžete spolu všetko upiecť a ozdobiť, č si nakúpiť spoločenské hry a stráviť večer plný smiechu a zábavy. Opýtajte sa člnov rodiny a oni vám sami povedia, ako si to predstavujú. Myslite pozitívne a bude dobre, naozaj.


VIAC Z My ženy