29. 12. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Každoročný problém je opäť realitou. Takto zhodíte nadbytočné kilá po Vianociach

Doprajte si na to čas.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Nicoleta Ionescu

Mohli ste sa akokoľvek snažiť, aj tak ste sa postavili na váhu a tá ukázala o kilo, dve, tri či päť viac. Vysmážaná ryba, zemiakový šalát, kapustnica s chlebom, cukrovinky, koláče, zákusky, oblátky s medom a alkohol sa na váhe jednoducho vždy odrazia.

Napriek tomu, že je pred vami ešte Silvester, Nový rok a Traja králi, to najväčšie prejedanie sa spojené s čistým relaxom je snáď už za vami. Teraz nastalo obdobie nových predsavzatí, upravenia jedálnička a zdravého životného štýlu, pripomenula špecialistka na výživu Soňa Vojtíšková pre portál blesk.cz.

Mohlo by vás zaujímať: Dá sa cez sviatky pribrať päť kilogramov? Odborník vysvetlil fakty o prejedaní sa

V prvom rade je nevyhnutné, aby ste si uvedomili, že aj keď ste rýchlo pribrali, chudnúť by ste mali postupne a nie zo dňa na deň. Veľa žien po zobrazení nového čísla na váhe začne stresovať a okamžite si všetko zakazovať, čo vedie k príliš prísnemu režimu. Špecialistka preto odporúča postupné zavádzanie zdravých potravín do jedálnička a vytváranie si dlhodobých návykov.

Zdravý životný štýl

O zdravom životnom štýle sa toho napísalo už tiež veľa. Dôležité nie je iba konzumovať zdravé potraviny v primeranom množstve, ale aj v správnej frekvencii. Mnoho ľudí robí chybu v tom, že vylúči večere, raňajky alebo desiaty a olovranty. Pravdou je, že hladovanie a následné prejedanie sa nepomôže nikomu a určite nie vašej postave.

Naplánovať jedlo by ste si mali do niekoľkých porcií počas celého dňa. Nemusí to pritom byť v poradí raňajky - desiata - obed - olovrant - večera. Každý si musí nastaviť jedenie podľa vlastného režimu a pracovnej doby.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/katiko.dp
 

Dodržanie tohto režimu býva veľkým problémom hlavne pre mamy. Tie sa starajú a varia aj zvyšku rodiny, čo ich môže lákať na „zlé chodníčky", a tak čelia aj vlastným zlyhaniam. Práve preto je dobré, ak na zdravý životný štýl prejde celá rodina. Nielenže tak budú rodičia príkladom svojim deťom, ale sa aj v domácnosti nebudú nachádzať nežiaduce lapače.

Zdravé jedlo totižto môže vyzerať a chutiť rovnako dobre ako to nezdravé. Zamerajte sa na dostatok čerstvej zeleniny, strukoviny, semiačka, orechy, rastlinné tuky a chudé mäso. Zeleninovým šalátom môžete napríklad rýchlo vystriedať prílohu k mäsu.


VIAC Z My ženy