07. 01. 2021 06:00 | MARTIN/TV Markíza

Máme pre vás tajné kuchynské zlepšováky od troch šéfkuchárov

Jeden z nich prezradí recept starej mamy, ako zbavíte pripálené jedlo zápachu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Zlepšováky, ktoré poznajú len profesionáli. Ako spojiť vodu s čokoládou a vytvoriť z nich krém, ako vyriešiť prihorenú ryžu, či ako dostať z pomaranča najväčšie množstvo šťavy. A je toho oveľa viac. Traja šéfkuchári prezradili reportérovi Marianovi Lechani vlastné kuchynské tajomstvá.

Tvrdé maslo

Šéfkuchár Braňo Michalčík varí v Slovenskom raji. Doma spolu s dcérou pre vás natočili video, v ktorom prezradil vlastné vychytávky.

Ani vy nemáte radi, keď je maslo po vytiahnutí z chladničky tvrdé? Zmäknuté maslo vložíme do kuchynského robota a začneme šľahať. „Pomaličky postupne budeme prilievať olivový olej. Ideálny pomer je 70 ku 30, teda 70 percent masla a zvyšok tvorí olivový olej," radí Michalčík. Vyšľahaná tuková zmes bude roztierateľná aj po vybratí z chladničky.

Pripálené jedlo, rezeň a mrkva

Aj šéfkuchárom niekedy prihorí. Vlado Lokšík, ktorý varí v Žiline, má tajný tip ako pripálené jedlo zbaviť zápachu. „Už keď je to moc zhorené, ani ja nie som kúzelník. Ale používam trik mojej starej mamy, ktorá dala kúsok chlebíka a to nám zabezpečí, že nám to vytiahne pach tej prihoreniny z jedla," prezradil.

Mrkva a rezeň.
Mrkva a rezeň. Foto: TV Markíza
 

A počuli ste už o mrkve s rezňami? „Vyplníme prázdne miesta na panvici, zamedzíme tomu aby nám na tých miestach prepaľovalo olej a druhá finta, ktorú použijeme je betakarotén, ten zaručí, že nám tie rezníky chytia krajšiu farbu," radí Lokšík.

Viac štavy z odštavených pomarančov

Mnohí kuchári mikrovlnku neobľubujú. Je však jeden zlepšovák, pri ktorom ju používa aj bratislavský šéfkuchár Ján Duda. Podľa jeho rady vám stačí 15 sekúnd a odšťavíte oveľa viac šťavy ako normálne.

Cibuľa

Braňo Michalčík v profesionálnej kuchyni denne používa cibuľu, ale vymyslel fintu vďaka ktorej ušetrí čas. Nakrájanú cibuľu upečie v rúre spolu s masťou. Upečenú zmes potom rozmixujete a keď potrebuje cibuľový základ, hoci na praženicu, všetko má pripravené.

Čokoláda

Čokoládu s vodou vraj nemožno spojiť. Kulinár Jozef Hucman sa inšpiroval svetovým šéfkuchárom Hestonom Blumenthalom a vylepšil jeho recept. Na čokoládový krém stačí naozaj iba čokoláda a teplá voda.

Nečakanou fintou je, že ich spolu šľahá v ľadovom kúpeli. „Dva diely čokolády a diel vody. A tu by mala čokoláda skryštalizovať," prezradil tajomstvo.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza
 

A máme pre vás ešte dva rýchle tipy. Ak chcete, aby sa vám varené vajcia oveľa lepšie lúpali, do vody pridajte trochu octu. Ak sa v recepte píše, že máte napr. cestoviny variť v osolenej vode, rýchlejšie sa uvaria, keď bude bez soli. Posoľte ju až keď bude vrieť.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy