08. 01. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Najväčšie chyby pri kompostovaní. Tieto veci tam jednoducho nepatria

Jeho zriadením v domácnosti znížite objem komunálneho odpadu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/Daisy Daisy

Kompostovanie v byte je aktuálne veľmi moderné. Nejde pritom len o sezónny výmysel, ale o veľmi efektívny a účinný prostriedok, ktorým spravíte z organických zbytkov v kuchyni čierne zlato, humus, ktorý budete môcť využiť pri presadzovaní kvetín.

Vo svete pritom nejde o novinku. Na dedine má kompostér takmer každá rodina. Nadšenci ekologického životného štýlu sa preto pokúsili o jeho presunutie do domov. Zníži sa tak objem komunálneho odpadu a vytvorí sa potrebná zemina plná vitamínov.

Čo patrí do domáceho kompostu

Domáci kompost môžete mať pokojne vedľa kuchynskej linky. Môžete doň vyhadzovať zvyšky zo zeleniny, ovocia, ostrihané listy a kvety z izbových rastlín. Taktiež kávovú usadeninnu a čajové lístky. Pridať smiete aj škrupiny z vajec, piliny, popol ale aj zbytky z uvarenej ryže a servítky na smrkanie.

Prečítajte si aj: Chcete, aby vám vydržali vlašské orechy aj niekoľko rokov? Zavarte ich týmto spôsobom

V komposte však musíte mať dážďovky, ktoré vedia efektívne spracovať rastlinný odpad a premeniť ho na cennú surovinu. Ich činnosťou sa bude objem odpadu znižovať, až dosiahne šestinu pôvodného objemu.

Hotová hmota bude obsahovať enzýmy, vápnik, horčík a iné prvky. Z kompostu vám vznikne aj takzvaný dážďovkový čaj. Pred použitím ho musíte zriediť ideálne v pomere 1:10.

Čo nepatrí do kompostu

Do kompostu neparí úplne všetko, hlavne tie produkty, ktoré obsahujú pesticídy, chemikálie a plasty. Nevhodné sú aj živočíšne produkty ako mäso, kosti a mliečne výrobky. Taktiež tam nevylievajte oleje a nedávajte tuky.

Prečítajte si aj: Prečo by ste mali piť zázvorový čaj? Toto sú jeho pozitívne účinky

Nemali by ste tam vysypať ani popol z cigariet, trus a dať časti rastlín napadnutých nejakou chorobou. Niektoré sa totižto rozkladajú omnoho dlhšie, alebo obsahujú škodliviny, ktoré by sa dostali aj do výsledného kompostu.

Pridávanie produktov do kompostu by malo byť v rozumnom pomere zelených a hnedých prísad, a to 1:2. Zelené sú tie produkty, ktoré sú stále mokré, teda zvyšky jedla, trávy, buriny, šaláty a pod. Pod hnedými ingredienciami rozumieme skôr suché prísady, medzi nimi sú škrupiny, slama, paprierové vrecká a servítky.


VIAC Z My ženy