09. 01. 2021 07:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Trápi vás kašeľ a hlieny? Osem tipov, ako sa ich zbavíte

Ich účinok zaberie takmer okamžite.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Seocentrum

Nejde o to, či máte koronavírus, alebo obyčajnú chrípku či kašeľ, ani jedno z toho príjemné nie je. Hromadenie hlienov môže byť spôsobené viacerými chorobami. Práve preto vám prinášame tipy, ako sa tohto nepríjemného problému zbavíte.

Zvlhčovač vzduchu

Vlhkosť pomáha uvoľniť hlien a vy ho následne budete môcť ľahšie vykašľať. Tento spôsob síce nepomáha každému, ale pokiaľ máte so zahlienením už dlhodobejší problém, mali by ste to vyskúšať.

Inhalovanie

V minulosti radili staré mamy naparovanie nad hrncom plným horúcou vodou. A táto rada je stále nad zlato. Vodu nechajte trošku ochladnúť, dajte hlavu nad hrniec, prehoďte cez ňu uterák či utierku, hlboko a pomaly dýchajte. Nadychujte sa cez nos a vydychujte ústami. Otvoria a sprístupnia sa vám dýchacie cesty.

Prečítajte si aj: Chcete, aby vám vydržali vlašské orechy aj niekoľko rokov? Zavarte ich týmto spôsobom

Pitný režim

Hlienov sa nezbavíte, pokiaľ nebudete mať dostatočný pitný režim. Konzumovať by ste mali silný kurací vývar, ale aj horúci čaj s citrónom. Nevhodné sú alkoholické nápoje, káva a nápoje obsahujúce kofeín. Tie vás môžu dehydrovať.

Med

Ďalším prírodným prostriedkom pre odstránenie hlienov je med pridaný do teplej vody s citrónom. Vedci zistili, že je dokonca účinnejší ako dextromethorpan, teda látka tlmiaca suchý a dráždivý kašeľ, ktorú bežne nájdeme v liekoch na kašeľ. Med pozitívne účinkuje a zlepšuje spánok u detí s infekciami horných dýchacích ciest.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Andrey Burmakin/shutterstock.com
 

Esenciálne oleje

Pri odhlieňovaní vám pomôžu aj kvalitné esenciálne oleje. Hoci bakteriálne infekcie nie sú tak časté ako nebakteriálne, môžu vám spôsobiť ťažkosti, ako napríklad spuchnutie nosovej sliznice. Spomínané oleje uvoľňujú dýchacie cesty, čím zmierňujú aj tento nepríjemný efekt.

Môžete vyskúšať aj overený recept na uvoľnenie čelných dutín, a to nasledovne: namočte vatové tyčinky do éterického oleja z ihličnanov a opatrne ich zasuňte do nosných dierok. Hlieny sa čoskoro uvoľnia a bude sa vám lepšie dýchať.

Účinné lieky

Najčastejšou príčinou chrípky sú vírusové infekcie, od ktorých nám môžu pomôcť účinné lieky. Niektoré expektoranty (lieky napomáhajúce vykašliavaniu) totiž obsahujú látku zvanú guajfenezín, ktorá pomáha odvádzať hlien z tela. Tieto medikamenty ale nezaberajú na každého.

Prečítajte si aj: Bolí vás chrbát? Odborníčka radí, ako túto nepríjemnú bolesť zmierniť

Zázvor

Štipľavý zázvor môže pôsobiť ako prírodné antihistaminikum a má silné antivírusové a antibakteriálne vlastnosti. Preto upokojuje podráždené priedušky a eliminuje hromadenie hlienu v krku. Žujte 3 až 4 surové zázvorové plátky denne alebo popíjajte zázvorový čaj. Postup prípravy nájdete TU.

Jablčný ocot

Jablčný ocot udržuje v tele zdravú hodnotu pH, čím zabraňuje prebytočné produkciu hlienu. Do pohára vody pridajte lyžicu surového nefiltrovaného jablčného octu a dobre premiešajte. Pite dva až trikrát denne.

Ocot.
Ocot. Foto: Shutterstock.com
 

Návšteva lekára

Ak hromadenie hlienu vo vašich dýchacích cestách neustáva a zároveň je pre vás ťažké vykašliavať, nemali by ste s návštevou lekára otáľať. Ak je navyše váš hlien žltý, zelený alebo v ňom dokonca vidíte krv, tak sa k nemu poponáhľajte.

Mliečne výrobky

Zrejme ste už počuli, že mliečne výrobky podporujú zahlienenie. Podľa modernej medicíny je to ale obyčajný mýtus. Úvahy o zahlienení po užití mlieka môžete nájsť už v 12. storočí a pretrvali tak dlho zrejme preto, že mlieko a mliečne výrobky ľuďom pocitovo pripomínali hlien. Dnes ale žijeme v 21. storočí a vďaka mnohým štúdiám vieme, že mlieko produkciu hlienu nezvyšuje, a dokonca nie je potrebné sa mu vyhýbať, uvádza portál mojezdravi.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy