12. 01. 2021 06:00 | BRATISLAVA/rd

Môže matka pri pôrode odovzdať rakovinu dieťaťu? Odpoveď dala nová štúdia

Tento fenomén je extrémne vzácny.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Matky môžu pri pôrode odovzdať rakovinu svojim potomkom, zistil tím vedený lekármi z Národného onkologického centra (NCC) v Tokiu.

Môže sa tak stať vo vzácnych prípadoch, kedy si deti pri prvých niekoľkých nadýchnutiach lognú plodovej vody rodičky s onkologickým ochorením krčka maternice.

V dvoch prípadoch, ktoré lekári popísali v odbornom časopise The New England Journal of Medicine, deti žien s rakovinou krčka maternice pri pôrode prehltli plodovú vodu a neskôr sa u nich prejavila rakovina pľúc.

Lekári už skôr zaznamenali, že sa rakovina preniesla z matky na dieťa cez placentu, hoci aj takéto prípady sú neobvyklé.

Tento fenomén je extrémne vzácny. S onkologickým ochorením bojuje jedna z tisíc rodičiek, prenos rakoviny z matky na dieťa však nastáva len v jednom prípade z 500-tisíc.

Tím pod vedením NCC zaznamenal prípad matky, ktorej lekári zistili rakovinu krčka maternice tri mesiace po pôrode.

Krátko pred druhými narodeninami začal jej chlapec kašlať a pri následnom vyšetrení sa ukázalo, že má rakovinou napadnuté obe pľúca.

V druhom prípade mal chlapec šesť rokov a lekári mu našli nádor na ľavej strane pľúc. Analýza DNA preukázala, že rakovinové bunky u žien aj ich potomkov zdieľajú rovnaké genetické mutácie.

Aj keď ide o výnimočnú situáciu, podobné zistenia len zdôrazňujú význam vakcinácie proti vírusu HPV, ktorý rakovinu krčka maternice spôsobuje, upozorňujú lekári.

Preočkovanosť ženskej populácie proti vírusu HPV je v Japonsku výrazne nižšia ako v západných krajinách.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy